
Туристите, които се наслаждават на красивите езера Люцерн, Тун или Нюшател, може би с изненада ще научат какво се крие под техните девствени алпийски води.
В продължение на години швейцарската армия е използвала водните басейни като сметище за стари боеприпаси, смятайки, че те могат да бъдат изхвърляни безопасно там.
Само в езерото Люцерн има около 3 300 тона боеприпаси, както и 4 500 тона във водите на езерото Нюшател, което швейцарските военновъздушни сили са ползвали за учения за бомбардировки до 2021 г.
Някои боеприпаси са на дълбочина 150 – 220 метра, но други в езерото Нюшател се намирам само на 6-7 метра под водната повърхност.
Сега министерството на отбраната на Швейцария предлага 50 000 франка (52 336 евро) награда за най-добрата идея как да бъдат извадени.
Трите най-добри идеи за безопасно и природосъобразно решение за изваждането на боеприпасите ще си поделят наградния фонд, но самата операция по изваждането на боеприпасите се очаква да струва милиарди.

Двойна опасност
Фактът, че толкова много муниции са изхвърлени в швейцарските езера, е известен от десетилетия, но напоследък хората задават въпроси относно безопасността.
Пенсионираният швейцарски геолог Маркос Бюзер, който съветва правителството по тази тема, изготвя доклад преди 10 години, предупреждавайки за опасностите от изхвърлянето на боеприпаси в езерата.
Те крият два риска, казва той. Първо - въпреки факта, че се намират под вода, има риск от експлозия, защото в много от случаите "армията не е премахнала детонаторите, преди да изхвърли боеприпасите".
След това има риск от замърсяване на водата и почвата – има реална вероятност силно токсичният тротил (TNT) да замърси езерната вода и седимента.
Швейцарското правителство признава, че фактори, като лошата видимост, магнетичното желязо и индивидуалното тегло на боеприпасите, "представляват сериозни предизвикателства за природосъобразното им изваждане".
Оценка на евентуалните техники за изваждане през 2005 г. показва, че всички предложени решения крият сериозни рискове за чувствителните екосистеми на езерата.

История на проблемите
Това не е първият случай, в който швейцарската армия проявява известна небрежност с боеприпасите си. Алпийското селце Митхолц преживява огромна експлозия през 1947 г., когато 3 000 тона боеприпаси, които армията съхранявала в планината срещу селото, се взривяват.
При експлозията загиват девет души, а селото е разрушено. Взривът е чут на разстояние от 160 километра в Цюрих.
Преди три години от армията обявиха, че 3 500 тона невзривени боеприпаси, които остават заровени в планината, не са никак безопасни и казаха, че трябва да бъдат премахнати.
За жителите на Митхолц това означаваше да напуснат домовете си за период от до 10 години, докато тече операцията.
Имаше и скандали относно отбранителната стратегия на Швейцария по време на Студената война да минира своите мостове и тунели срещу инвазия. Някои от мостовете трябваше да бъдат разминирани бързо, защото имаше риск съвременните тежкотоварни автомобили да предизвикат експлозия.
През 2001 г. 11 души загинаха в тунела Готард - един от ключовите европейски транспортни маршрути от север на юг, когато там избухна пожар след сблъсък на два камиона.
По това време големи количества експлозиви, които не бяха част от пожара, все още се съхраняваха в депо близо до входа на тунела, а след като служителите на пожарната служба потушиха успешно пожара, пристигна армията с оборудване за обезвреждане на бомби.
През миналата седмица швейцарската армия обяви, че случаите, в които цивилни граждани намират невзривени боеприпаси в провинцията, са се увеличили с 12% на годишна база през 2023 г.
Дори върху ледниците, които се отдръпват заради въздействието на климатичните промени, топящият се лед разкрива използвани и неизползвани боеприпаси, които са останали от високопланинските обучения преди десетилетия.
Дълго и скъпо
Изпълнението на задачата по премахването на боеприпасите от швейцарските езера се очаква да бъде дълго и да струва скъпо. Първо обаче някой трябва да изготви осъществим план как точно да се случи това.
И макар някои да се оплакват, че армията е трябвало да помисли, докато е изхвърляла боеприпасите, в продължение на десетилетия геолози са съветвали военните, че практиката е безопасна.
Ловът за решения е открит. След призива на швейцарското министерство на отбраната обществеността може да подава своите идеи до февруари 2025 г., когато те ще бъдат анонимно оценени от панел от експерти. Тримата победители ще бъдат обявени през следващия април.
"Няма планове подадените предложения да бъдат приложени незабавно, но те биха могли да послужат като основа за допълнителни разяснения или за стартиране на изследователски проекти," заявиха от правителството.
Бюзер предлага да се потърси съвет от Великобритания, Норвегия или Дания - предвид техния опит в справянето с военновременни останки, съдържащи невзривени оръжия.
Самият Бюзер казва, че е прекалено стар, за да дава идеи, но ако правителството има нужда от съвет, той с удоволствие би го предоставил.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- 8% ръст на заплатите във ВМЗ-Сопот от днес
- Нобелов лауреат по икономика в България: Доларът може вече да не е първата резервна валута
- Schneider Electric е обявена от Corporate Knights за най-устойчивата корпорация в Европа
- Историята на брънча: Как махмурлукът създаде най-обичаното хранене през уикенда
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Круизна линия отмени 41 плавания
11.07.2025Altcoins.bg: Биткойнът е новата форма на капитал в дигиталната ера
11.07.2025Куфърът ви е 58 пъти по-мръсен от седалка в обществена тоалетна
11.07.2025Контрабанда от България и Турция: Ръст на търговията с незаконни пестициди в Европа
11.07.2025Европейски острови предлагат 30 маршрута за еднодневни пътувания с кола, но дестинациите са тайна
11.07.2025Европейските икономики, които щатските мита ще засегнат най-силно
11.07.2025Прочети още
Атанас Чобанов: Бухалките на Пеевски няма да излязат в отпуска
darik.bgД-р Ивайло Митковски: Срещу кмета на Варна има съдебен произвол!
darik.bgТакса над 28 000 лв., за да учиш химия в Софийския университет! Как така!?
darik.bgИграл срещу Неймар и Мбапе пред трансфер в Ботев Пловдив
dsport.bgБерое взе предсезонната Битка за Тракия срещу Ботев Пловдив насред „Колежа“
dsport.bgКаква козметика да използвате при бременност
9meseca.bg