Fodor’s разкри дестинациите, които туристите НЕ трябва да посещават през 2025 г. Популярният пътеводител представи 15 места, „страдащи от неоправдана популярност“, заедно с годишния си списък с препоръки за пътувания.

Начело на негативната класация е индонезийският остров Бали, където прекомерният туризъм създаде „пластмасов апокалипсис“, посочват от Fodor’s.

С 5.3 милиона международни посетители през 2023 г., някогашните девствени балийски плажове са погребани под близо 303 000 тона пластмасови отпадъци.

Приключенският туризъм до връх Еверест също не е препоръчителен поради обема на отпадъците и риска за местните работници.

Барселона, Майорка и Канарските острови пък са „европейските дестинации, в които местните жители не ви искат“, докато Венеция и Лисабон влизат в класацията заради новите си входни такси за еднодневни екскурзии и жилищната криза.

Пътуващите втора поредна година са предупреждавани да не се насочват към остров Ко Самуи в Тайланд - на фона на страховете от сериозни тълпи след премиерата на „Белият лотос“ през 2025 г.

Експертите се притесняват, че увеличеният туристически трафик ще „изостри съществуващите проблеми“, включително управлението на отпадъците и водоснабдяването на острова.

Що се отнася до дестинациите, които сега „започват да страдат“ от прекомерния туризъм, Британските Вирджински острови, Керала в Индия, японските градове Киото и Токио и Оахака в Мексико са идентифицирани като такива, които трябва да се наблюдават, преди „да стане твърде късно“.

От Fodor’s посочват, че италианската столица на културата за 2025 г. - Агридженто в Сицилия, е изправена пред „тежка водна криза, която може допълнително да се влоши от увеличения туристически поток“.

В Обединеното кралство известната шотландска обиколка North Coast 500 е станала „твърде популярна“. Натоварените с трафик пътища и липсата на подходящи съоръжения за къмпинг измъчват местните.

Според Fodor’s: „Дестинациите, включени в забранителния списък, заслужават славата и обожанието, които получават. Те са достойни за вашето време и пари. И все пак безбройните предизвикателства, пред които са изправени, са реални и неотложни".

„Fodor’s не се застъпва за бойкоти на пътуванията – те вредят на местните икономики и не успяват да доведат до значима промяна. Но ние вярваме, че първата стъпка към облекчаване на проблема е признаването, че има такъв. Забранителният списък служи за подчертаване на дестинации, в които туризмът оказва неустойчив натиск върху земята и местните общности.“

До къде да НЕ пътувате през 2025 г.?

Вече страдащи от прекомерния туризъм дестинации:

  • Бали, Индонезия
  • Европейски дестинации, на които местните не ви искат – Барселона, Майорка, Венеция, Канарските острови и Лисабон
  • Ко Самуи, Тайланд
  • Връх Еверест

Дестинациите, застрашени от бъдещи проблеми:

  • Агридженто, Сицилия, Италия
  • Британски Вирджински острови
  • Керала, Индия
  • Киото и Токио, Япония
  • Оахака, Мексико
  • Северно крайбрежие на Шотландия