В последните месеци въпросът с ботовете стои на преден план за много хора, които следят индустрията на социалните медии, благодарение на опита на Илон Мъск да използва наличието на множество фалшиви и спам профили в Twitter, за да се измъкне от сделката на стойност 44 млрд. долара за придобиването на социалната мрежа.
Ботовете обаче не са предизвикателство само за Twitter.
LinkedIn, която често е считана за по-улегнала социална платформа, не е имунизирана срещу неистинно поведение, което експерти твърдят, че може да бъде трудно за засичане и често е дело на усъвършенствани и приспособяващи се злонамерени системи.
Социалната мрежа за професионалисти е била обект на критики в миналото във връзка с фалшиви профилни снимки, генерирани с помощта на изкуствения интелект, които се използват за реклама или предлагане на криптовалути, както във връзка с други фалшиви профили, които посочват големи компании, като техни работодатели или кандидатстват за важни позиции.
Сега LinkedIn пуска нови функционалности, които ще помагат на потребителите да оценяват автентичността на други профили, преди се свързват с тях, казват от компанията. Това е опит да се насърчи доверието в платформата, което често е от ключово значение в търсенето на работа и създаването на професионални връзки.
“Ние постоянно инвестираме в нашата защита, но от моя гледна точка, най-добрата защита е да овластим нашите членове по отношение на решенията за това как биха искали да общуват“, казва Оскар Родригес, вицепрезидент Продуктово управление в LinkedIn.
LinkedIn, която е собственост на Microsoft, казва, че вече премахва 96% от фалшивите профили чрез автоматична защита. През втората половина на 2021 г. компанията е премахнала 11.9 милиона фалшиви профила при регистрацията им и други 4.4 милиона още преди да са докладвани от други потребители, се посочва в най-новия доклад за прозрачността на компанията. (От LinkedIn не публикуват данни за общия брой на фалшивите профили в платформата.)
От миналата седмица обаче LinkedIn вече предлага на някои потребители възможността да удостоверяват профила си, използвайки работен имейл или телефон. Това удостоверяване ще бъде внедрено в нова секция “За този профил”, която също така ще показва кога е създаден даден профил и кога е обновен за последно, като по този начин потребителите ще получават допълнителна информация за профил, с който обмислят да се свържат.
Ако даден профил е създаден много наскоро и има други потенциални предупредителни сигнали, като необичаен трудов опит, това може да бъде знак за потребителите да подхождат предпазливо.
Опцията за верификация ще бъде налична само за ограничен брой компании отначало, но обхватът й ще се разраства, а секцията “За този профил” ще бъде пусната в световен мащаб в идните седмици, според компанията.
Платформата също така ще започне да уведомява потребителите, ако съобщение, което са получили, изглежда подозрително, като тези, които приканват получателя да продължи разговора в друга платформа, в това число и WhatsApp (често срещан ход при измамите с криптовалути) или такива, в които се изисква предоставянето на лична информация.
“Нито един от тези сигнали не представлява сам по себе си подозрителна дейност. През последната седмица в LinkedIn са създадени много напълно добри и добронамерени профили,” казва Родригес. “Генералната идея е, че ако член на платформата забележи един, два или три предупредителни знака, искаме да се замисли за момент дали не става свидетел на нещо подозрително”.
Този подход е донякъде уникален за платформите на социалните медии. Повечето от тях, в това число и LinkedIn, позволяват на потребителите да подадат сигнал, когато забележат неистинно поведение, но не предлагат непременно насоки за това как той може да бъде засечен. Много от платформите също така предлага опция за удостоверяването на профили само на знаменитости и други публични фигури.
От LinkedIn казват, че също така са подобрили и технологията си за засичането и премахването на профили, които използват генерирани с помощта на изкуствен интелект профилни снимки.
Технологията, която се използва за създаването на генерирани от изкуствения интелект снимки на несъществуващи хора, напредна значително през последните години, но все още има някои издайнически сигнали, че снимката на даден човек може е създадена от компютър.
Например, този човек може да носи само една обеца, очите му да са центрирани върху лицето или да има странна коса. Родригес казва, че моделът за машинно обучение на компанията разглежда и по-малки и по-трудно забележими сигнали на ниво пиксели, като например светлината в снимката.
Дори независими експерти казват, че засичането и премахването на ботове и фалшиви профили може да бъде трудно и е силно субективно упражнение. Създателите на всичко това може да използват няколко компютъра и човешка намеса, за да управляват даден профил, което затруднява установяването на това дали този профил е автоматизиран; компютърните системи могат светкавично и многократно да създават множество фалшиви профили; един човек може просто да използва иначе реален профил, за да прилага измами; изкуственият интелект, използван за засичането на подобно неистинно поведение, не винаги е идеалният инструмент.
Вземайки предвид това, обновленията в LinkedIn имат за цел да предоставят на потребителите повече информация, докато използват платформата.
Процесът по търсене на работа винаги включва и скокове в неизвестното. С най-новите подобрения от LinkedIn се опитват да премахнат част от несигурността около това на кои профили да се доверяваме.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg