
Банките в еврозоната може да намалят кредитирането през следващата година за първи път от 2014 г. насам, на фона на задаващата се рецесия в много европейски държави.
Банките ще ограничат отпускането на заеми и заради повишаващите се лихвени проценти и нестабилните икономически условия, според доклад на консултантската компания EY, цитиран от Financial Times.
В прогнозата на компанията се посочва, че кредитирането в еврозоната ще се свие с 1.8% през следващата година, след като се покачи с 4.6% тази година.
Докладът също така посочва, че нарастващите цени на енергията, лихвените проценти и инфлацията, съчетани с намаляващите реални доходи на домакинствата, ще доведат до спад в търсенето на заеми от потребителите.
„Икономиките в региона са изправени пред рецесия и се очаква свиване на заемите, водено от намаленото търсене и предлагане. Потребителите, фирмите и банките стават по-предпазливи“, коментира пред изданието управляващият партньор в EY Омар Али.
"Краткосрочното икономическо въздействие ще се усети навсякъде, но малките предприятия вероятно ще изпитат най-големи затруднения, ако достъпът им до финансиране е ограничен“, казва още Али.

Въпреки това, консултантската компания прогнозира, че кредитирането в еврозоната ще се засили след 2023 г., като очаква ръст от 2.7% през 2024 г. и 3.7% през 2025 г., ако войната в Украйна не ескалира допълнително, инфлацията спадне, енергийните цени се стабилизират и доверието на пазарните участници се възвърне.
Очаква се заемите за корпоративния сектор да спаднат с 2.7% през следващата година, което би било най-слабото ниво за последното десетилетие, тъй като компаниите са изправени пред по-високи разходи по кредитите, слаба икономическа активност и предизвикателства във веригата на доставки.
Предвижда се потребителските заеми да спаднат с 1.4% през 2023 г., тъй като въздействието на инфлацията върху доходите означава, че е по-малко вероятно потребителите да купуват скъпи продукти.
EY прогнозира, че банките ще бъдат засегнати от ръст на лошите и необслужвани заеми с 2.6% тази година, като се очаква нарастване на техния дял до 5% през 2025 г., тъй като все повече компании и домакинства ще се затрудняват с изплащането на задълженията си.
Нивото на проблемните кредити обаче ще бъде по-ниско, отколкото при предишни икономически спадове, защото банките затегнаха критериите си за отпускане на заеми след световната финансовата криза. През 2013 г. техният дял в еврозоната достигна връх от 8.4 на сто.
Германия и Италия са двете икономики, за които се очаква да отчетат най-голям спад в кредитирането през следващата година - съответно с 1.7 и 1.8 на сто, тъй като те изпитват най-тежки последици от по-високите цени на енергията.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Защо суперяхтите стават все по-големи?
преди 1 часФутуристичният град Akon City се провали, превръща се в курорт за $1 млрд.
преди 1 часКак хиперинфлацията унищожи демокрацията в Германия преди век?
преди 1 час10 неща, които не бива да казвате по време на интервю за работа
преди 2 часаНаселението на ЕС расте, но заради миграцията
преди 2 часаПървият Дунав мост вече е на 71 години. Каква е неговата история?
преди 2 часаПрочети още
Харизанов: Още записи с ПП може да бъдат извадени!
darik.bgЯвор Божанков: Асен Василев иска да раздели ПП-ДБ!
darik.bgНиколай Стайков за кмета на Варна: Това е кампания с ясна политическа цел!
darik.bgПрезидентът на Спортинг Лисабон заплаши Гьокереш
dsport.bgНови два гола за Меси в МЛС, постигна нещо, което не бе правил от 2012-а година (ВИДЕО)
dsport.bgРаждането не трябва да бъде битка – лична история, която предизвика реакция
9meseca.bg