
Ново високотехнологично изследване разкрива близо 1 000 древни селища от цивилизацията на маите, сред които 417 неизвестни досега града, свързани с може би първата в света магистрална мрежа и скрити в продължение на хилядолетия от гъстите джунгли в северната част на Гватемала и южната част на Мексико.
Това е най-новото откритие на останки от цивилизацията на маите отпреди близо 3 000 години, посочват от изследователския екип от гватемалската фондация FARES за антропологични изследвания, която ръководи т. нар. проучвания LiDAR.
Находките бяха публикувани първо през миналия месец в изданието Ancient Mesoamerica.
Всички новоустановени структури са построени векове преди да се появят най-големите градове на маите, които дават началото на големи постижения за човечеството в сферата на математиката и писмото.

При технологията LiDAR се използват самолети, които изпращат светлинни импулси в гъсти гори, което пък позволява на учените „да отлепят“ растителността и да картографират древните структури под нея.
Сред нещата, описани в най-новия анализ, е и първата обширна система от каменни " магистрали или супермагистрали," според изследователите. Досега са разкрити около 177 км просторни пътища, някои от които са с широчина 40 метра и издигнати на до пет метра над земята.
Като част от проучването Cuenca Karstica Mirador-Calakmul, което се простира от джунглата в Петен, Северна Гватемала, до южния мексикански щат Кампече, учените също така са установили наличието на пирамиди, игрища за игри с топка и значителни постижения в сферата на водното инженерство, в това число резервоари, язовири и напоителни канали.
"Това е показателно за икономическата, политическата и социалната сложност на това, което се е случвало едновременно в тези райони," казва пред Reuters водещият изследовател Ричард Хансен.
Най-новите открития датират от т. нар. средна до предкласическа епоха на маите, от периода 1 000 - 350 г. пр. н. е. Смята се, че много от селищата са били контролирани от метрополиса, известен днес като Ел Мирадор.
Това е повече от пет века преди класическият пик на цивилизацията, когато десетки големи центрове са процъфтявали в настоящите територии на Мексико и Централна Америка.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
България се изкачва в класация на най-влиятелните паспорти през 2025 г.
03.04.2025Селото, в което всички снимат за YouTube
03.04.2025Пет признака, че е време да смените работата си
03.04.2025Брутна и нетна заплата - какво трябва да знаем?
03.04.2025За десетилетие: Светът е похарчил $8.5 трлн. за IT устройства
03.04.2025Спад в акциите на Nike, Adidas и Puma заради митата спрямо производствените им центрове в Азия
03.04.2025Прочети още
Орбан прие Нетаняху въпреки заповедта за арест на съда в Хага
darik.bgКитай и ЕС готвят реципрочни мерки срещу митата на Тръмп
darik.bgТурското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgГьозтепе на Стоилов обърна Бешикташ на Солскяер край Босфора за 1/2-финал в Купата
dsport.bgБУТОНКИТЕ: Вуцов спря алармата в Левски!
dsport.bgНова детска книга на български за Международния ден на детската книга: „Пазителят на Луната“ от Зошенка
9meseca.bg