Илон Мъск е един от най-влиятелните главни изпълнителни директори в света. Популярността му продължава да расте всеки ден.

Днес той има повече от 130 млн. последователи в Twitter. Всеки негов туит се вижда от милиони хора в социалната мрежа и се отразява от стотици медии по света.

Милиардерът обещава да промени бъдещето на транспорта с неговата компания Tesla. Междувременно, Мъск отново се завърна на лидерската позиция сред най-богатите хора в света след сериозен ръст в цената на книжата на компанията.

Днес Tesla се оценява на 622 млрд. долара. Това е с над 400 млрд. долара повече от най-големия производител на коли в света в последните години Toyota Motor. Японският производител на автомобили има пазарна оценка от 188 млрд. долара.

Мъск винаги е вдъхвал сериозна увереност сред инвеститорите, което е и причината капитализацията на Tesla да е толкова голяма.

Компанията, според инвеститорите, е смятана повече за технологична група, отколкото за производител на автомобили, пише The Streets.

Липсващият акционер

Голяма част от най-великите инвеститори и фондове в света са акционери в Tesla. Големият липсващ обаче е Уорън Бъфет. Легендарният инвеститор притежава дял в китайския конкурент BYD.

През миналата година BYD е продала повече коли, отколкото Tesla. Дясната ръка на Бъфет - Чарли Мънгър, наскоро каза, че компанията е на светлинни години пред Tesla.

Днес Tesla е най-големият производител, ако се вземат под внимание само електрическите автомобили, докато BYD произвежда и хибриди.

Berkshire Hathaway влага 232 млн. долара в BYD през 2008 г., с което купува 225 млн. акции. Вложението на Бъфет и Мънгър е нараснало мнократно през годините, а в последните месеци те започнаха да продават част от дела си.

До момента Berkshire се е разделил с 95 млн. акции от първоначалните 225 млн. лота. Днес инвестиционната компания притежава 130.3 млн. акции от BYD, или 12% дял от капитала ѝ.

Наскоро потребител на Twitter попита в коя компания Бъфет трябва да инвестира. Berkshire приключи 2022 г. със свободни парични средства от 128.65 млрд. долара спрямо 109 млрд. долара към края на третото тримесечие на миналата година.

„Berkshire Hathaway на Уорън Бъфет вече има на разположение 128 млрд. долара кеш. В кои компании трябва да ги вложи?“, пита той. Мъск беше един от тези, които отговориха на въпроса - „Започва с буквата Т…“.

Обядът с Чарли Мънгър

По-късно Мъск обясни, че Berkshire Hathaway е имал възможността да купи дял в Tesla.

Това се е случило през 2008 г., когато оценката на компанията е била 200 млн. долара. Днес тя се равнява на повече от 600 млрд. долара, а през октомври 2021 г. и март 2022 г. капитализацията дори премина границата от 1 трилион долара.

„Мънгър можете да инвестира в Tesla при оценка от около 200 млн. долара. Обядвах с него в края на 2008 г.“, поясни милиардерът.