
Нов документален филм разкрива невероятните резултати от проект за създаване на 3D подводни сканирани изображения на обречения океански кораб Титаник, потънал преди 113 години.
„Титаник: Дигиталното възкресение“ разказва как компанията за картографиране в дълбоки води Magellan създава „най-прецизния модел на Титаник, правен някога: пълномащабен цифров близнак 1:1, точен до нита“, според изявление на National Geographic.
Когато Титаник отплава на 10 април 1912 г., той е най-големият пътнически кораб в експлоатация и се смята за непотопяем, припомня CNN.
Само четири дни по-късно първото му пътуване се превръща в международна трагедия, когато той се ударя в айсберг в Северния Атлантик в 23:40 часа на 14 април и потъва за по-малко от три часа.
Корабът няма достатъчно спасителни лодки за около 2220 души на борда. Повече от 1500 човека загиват при инцидента, а Титаник се превръща в най-известното корабокрушение в историята, от което има малко над 700 оцелели.
90-минутният документален филм на National Geographic позволява на режисьора Антъни Гефен „да реконструира последните моменти на кораба – предизвиквайки дългогодишни предположения и разкривайки нови прозрения за това, което наистина се е случило в тази съдбовна нощ през 1912 г.“
Във филма анализаторът на Титаник Паркс Стивънсън, металургът Дженифър Хупър и главният моряк Крис Хърн обикалят пълномащабна репродукция на кораба, подчертавайки скрити преди това подробности.
Една ключова находка е видимо отворен парен клапан, който потвърждава разказите, че инженерите са управлявали своите станции в котелна зала две повече от два часа, след като Титаник се удря в айсберга.
Това поддържа захранването с електричество и позволява на екипажа да изпраща сигнали за помощ, което означава, че 35-те мъже в котелното помещение вероятно са се пожертвали, за да спасят стотици други хора.

Екипът реконструира и фрагменти от корпуса, открити разпръснати из обекта, разкривайки, че Титаник не се е разцепил на две, а „е бил жестоко разкъсан, унищожавайки първокласни каюти, в които видни пътници, като Джон Джейкъб Астор и Бенджамин Гугенхайм, може да са потърсили убежище, докато корабът е потъвал“.
Сканирането помага и за оневиняването на първи офицер Уилям Мърдок, който е обвинен, че е напуснал поста си. Позицията на шлюпбалката на спасителната лодка потвърждава, че той е бил отнесен в морето.
Сканирането на Magellan разкрива как части от останките на кораба се срутват, но от National Geographic посочват, че цифровият му близнак гарантира, че „Титаник е запазен в перфектни детайли, осигурявайки своето място в историята за следващите поколения и отбелязвайки нова ера в подводната археология“.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Германци купуват българския бранд за алуминиеви и PVC дограми Profilink
преди 7 часаНай-възрастният маратонец загина в катастрофа на 114 години
преди 8 часаЕксперт: Няма как да взимаш 1500 лв. заплата, а да имаш кредити над 500 лв.
преди 9 часаКои икономики в ЕС ще пострадат най-много от горещините? Къде е България?
преди 9 часаНаша съседка произвежда 75% от лешниците по света, но студът може да я спре
преди 10 часаNvidia възобновява продажбите на ключов AI чип за Китай
преди 10 часаПрочети още
Ново проучване обяснява какво причинява затлъстяването
darik.bgКая Калас: Новите санкции срещу Русия трябва да са факт до утре
darik.bgМинистерството на туризма извършва цялостна проверка на Златни пясъци
darik.bgКрило се завърна в строя за ЦСКА
dsport.bgНене донесе победата на Берое в последната контрола, тренирал с Меси дебютира
dsport.bgАсистираната репродукция - надежда, а не табу
9meseca.bg