Европейските банки все още не са в безопасност, заяви водещ европейски регулатор, две седмици след като фалитът на щатската Silicon Valley Bank предизвика сътресения в глобалния банков сектор.
Европейските банки остават уязвими след фалита на SVB и последвалото спешно спасяване на Credit Suisse от страна на UBS, заяви Хосе Мануел Кампа, председател на Европейския банков орган (ЕБО) в интервю за германското издание Handelsblatt.
“Рисковете във финансовата система остават много високи,” заяви той.
Хосе Мануел Кампа също така казва, че повишаващите се лихвени проценти са оказали своето влияние.
“Подобно драстично увеличение на лихвените проценти не само увеличава възможностите на банките да правят пари, но и рисковете.”
ЕБО следи отблизо въпроса с нереализираните загуби в счетоводните баланси на банките. Подобни загуби по щатски държавни ценни книжа, притежавани от SVB, допринесоха за нейния фалит.
Регулаторният орган в момента финализира изследване на ефектите от рисковете върху европейските банки, свързани с лихвените проценти, по което е започнал работа през есента.
“Проучването не е завършено още, но днес мога да кажа, че не очакваме да открием големи институции със значителни рискове по отношение на платежоспособността, произтичащи от нереализирани загуби,” казва Кампа.
Въпреки това регулаторните органи и инвеститорите внимават за евентуални уязвимости в банковия сектор.
Фалитът на SVB бе причинен от загубата на доверие, което се превърна в самоизпълняващо се пророчество, тъй като клиентите разпространяваха опасенията си в социалните медии и теглеха парите си от банката.
Междувременно, годините на лошо управление и скандали в Credit Suisse я направиха особено уязвима на общото безпокойство относно банките. Последвалият срив на доверието сред акционерите и клиентите на банката доведоха до набързо организираната ѝ продажба на UBS, която е най-големият ѝ швейцарски конкурент.
Проблемите наскоро се пренесоха и към най-голямата германска банка Deutsche Bank. Акциите ѝ поевтиняха рязко в петък, тъй като инвеститорите се опасяваха, че тя може би е следващото най-слабо звено по веригата.
Банката има проблеми от години. През последното десетилетие тя натрупа милиарди долари, изоставайки от най-големите си конкуренти от Уолстрийт и плати цената за собствената си поредица от скандали. Банката премина през няколко промени в стратегията, големи преструктурирания и масови съкращения.
Банката обаче се възстанови под ръководството на главния изпълнителен директор Кристиян Севинг, като миналия месец обяви най-голямата си печалба преди данъци от 15 години.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Amazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 16 минЗащо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 25 минНадеждата на Европа в производството на батерии за електромобили обяви фалит
преди 29 минКакво представлява дефлацията и по-лоша ли е от инфлацията?
преди 1 часЦената на биткойна докосва $100 000
преди 2 часаНовата кадастрална система тръгва до края на годината
преди 2 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgБългария ще научи своя съперник в Лига на нациите
dsport.bgПред Спалети се откри шанс да промени каноните на защитната игра
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествените заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg