
Mattel представи първата си версия на кукла Барби, представляваща човек със синдром на Даун.
Новата играчка е част от линията Mattel Barbie Fashionistas, която има за цел да предложи на децата по-разнообразни варианти на красотата и да се бори със стигмата около физическите увреждания.
Предишни версии на Barbie Fashionistas включваха кукла с протезен крак, със слухови апарати, в инвалидна количка и с кожното заболяване витилиго, което кара части от кожата да губят своя пигмент.
От Mattel посочват, че са работили по новата кукла в тясно сътрудничество с Националното общество за синдром на Даун в САЩ, за да са сигурни, че формата, характеристиките, облеклото, аксесоарите и опаковката точно представят човек със синдром на Даун.
Генетичното заболяване засяга когнитивните способности, причинявайки леки до тежки умствени увреждания и отличителни характеристики на лицето.
Mattel наскоро възприе по-всеобхватен подход към своята 64-годишна емблематична марка Barbie. Компанията отдавна е изправена пред критики, че дава на момичетата модел за подражание на женското тяло с нереалистични пропорции.
Десетилетия след дебюта си през 1959 г., куклите Барби продължават да бъдат със светла кожа, стройни, руси, с много тясна талия, широки гърди и винаги клатушкащи се на невероятно високи токчета.

След като през 2016 г. компанията се сблъска с намаляващи продажби, тя създаде Барби в по-реалистична форма и с разнообразен външен вид.
Куклата беше представена с четири типа тяло и седем тона на кожата, с 22 цвята на очите и 24 прически. Нейната еволюция продължи с Barbie Fashionistas, които се появиха три години по-късно.
Най-новата кукла Fashionista, за чието създаване Mattel казва, че е консултирано с медицински специалист, въвежда нова скулптура на лицето и тялото, илюстрираща жени със синдрома на Даун.
Лицето се характеризира с по-кръгла форма, по-малки уши, плосък носен мост, докато очите са леко наклонени във формата на бадем. Дланите й включват линия, характерна за хората със синдрома, посочват още от компанията, цитирани от CNN.
Новата Барби носи розови ортези за крака, които съответстват на роклята й, а маратонките й са с цип – използвани от ортопеди, за да поддържат глезените. Роклята й е на пеперуди и жълти и сини цветове - символи на осъзнаването и приемането на хората със синдром на Даун.
Колието на куклата е със символ, обединяващ общността със синдрома на Даун – така наречената тризомия 21, която го причинява.
„Нашата цел е да дадем възможност на всички деца да се разпознаят в Барби, като същевременно ги насърчаваме да играят с кукли, които не приличат на самите тях“, казва Лиза Макнайт, изпълнителен вицепрезидент на Mattel и глобален ръководител на звеното за кукли.
Тя допълна, че целта на компанията е „да противодейства на социалната стигма чрез игра“.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Управителят на БНБ: Още тази седмица започваме сеченето на българските евромонети
08.07.2025Окончателно: България приема еврото на 1 януари 2026 г.
08.07.2025Европарламентът реши: България влиза в еврозоната
08.07.2025Най-натоварените летища в света
08.07.2025Арестуваха ютюбър заради нанесени щети по болид от Ф1
08.07.2025Джон Рокфелер: Историята на първия американски петролен магнат
08.07.2025Прочети още
Елена Йончева: Еврото не е подарък, а възможност
darik.bgЕва Майдел: България продължава натам, където Левски ни завеща да бъдем!
darik.bgБожидар Русев: Честита еврозона! Страховете ще изчезнат постепенно!
darik.bgЧелси ще играе финал на Световното клубно, Жоао Педро скъса мрежата на родния си Флуминензе (ВИДЕО)
dsport.bgНад 10 000 фенове на Левски поискаха билет за реванша с Апоел БШ
dsport.bgИнтимната хигиена на малкото момиче – какво е специфично през лятото?
9meseca.bg