
Mattel представи първата си версия на кукла Барби, представляваща човек със синдром на Даун.
Новата играчка е част от линията Mattel Barbie Fashionistas, която има за цел да предложи на децата по-разнообразни варианти на красотата и да се бори със стигмата около физическите увреждания.
Предишни версии на Barbie Fashionistas включваха кукла с протезен крак, със слухови апарати, в инвалидна количка и с кожното заболяване витилиго, което кара части от кожата да губят своя пигмент.
От Mattel посочват, че са работили по новата кукла в тясно сътрудничество с Националното общество за синдром на Даун в САЩ, за да са сигурни, че формата, характеристиките, облеклото, аксесоарите и опаковката точно представят човек със синдром на Даун.
Генетичното заболяване засяга когнитивните способности, причинявайки леки до тежки умствени увреждания и отличителни характеристики на лицето.
Mattel наскоро възприе по-всеобхватен подход към своята 64-годишна емблематична марка Barbie. Компанията отдавна е изправена пред критики, че дава на момичетата модел за подражание на женското тяло с нереалистични пропорции.
Десетилетия след дебюта си през 1959 г., куклите Барби продължават да бъдат със светла кожа, стройни, руси, с много тясна талия, широки гърди и винаги клатушкащи се на невероятно високи токчета.

След като през 2016 г. компанията се сблъска с намаляващи продажби, тя създаде Барби в по-реалистична форма и с разнообразен външен вид.
Куклата беше представена с четири типа тяло и седем тона на кожата, с 22 цвята на очите и 24 прически. Нейната еволюция продължи с Barbie Fashionistas, които се появиха три години по-късно.
Най-новата кукла Fashionista, за чието създаване Mattel казва, че е консултирано с медицински специалист, въвежда нова скулптура на лицето и тялото, илюстрираща жени със синдрома на Даун.
Лицето се характеризира с по-кръгла форма, по-малки уши, плосък носен мост, докато очите са леко наклонени във формата на бадем. Дланите й включват линия, характерна за хората със синдрома, посочват още от компанията, цитирани от CNN.
Новата Барби носи розови ортези за крака, които съответстват на роклята й, а маратонките й са с цип – използвани от ортопеди, за да поддържат глезените. Роклята й е на пеперуди и жълти и сини цветове - символи на осъзнаването и приемането на хората със синдром на Даун.
Колието на куклата е със символ, обединяващ общността със синдрома на Даун – така наречената тризомия 21, която го причинява.
„Нашата цел е да дадем възможност на всички деца да се разпознаят в Барби, като същевременно ги насърчаваме да играят с кукли, които не приличат на самите тях“, казва Лиза Макнайт, изпълнителен вицепрезидент на Mattel и глобален ръководител на звеното за кукли.
Тя допълна, че целта на компанията е „да противодейства на социалната стигма чрез игра“.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Правилото за 90-те секунди за по-добър и пълноценен живот
07.07.2025Мобилното приложение - първи избор за управление на спестяванията
07.07.2025Защо бумът на туризма в Антарктида може да доведе до катастрофа?
07.07.202560% от населението е под 30 години: Как младежите променят Узбекистан
07.07.2025Археолози откриха 3500-годишен град в Перу
07.07.2025Лято в Европа: Жегата в някои градове вече трае 5 месеца
07.07.2025Прочети още
Божидар Русев от Брюксел: 100% приемаме еврото и ще усетим ползите!
darik.bgМеглена Кунева: Еврото ще ни направи по-силни и ще имаме повече независимост, отколкото сега!
darik.bgБърз или...: Фестивалът „Сан Фермин“ в Памплона (СНИМКИ)
darik.bgВълна на съпричастност към Гришо след контузията на Уимбълдън
dsport.bgМоментът, в който всичко за Григор Димитров на Уимбълдън приключи (ВИДЕО)
dsport.bgСлед трагедията: как футболният свят се обединява в подкрепа на семейството на Диаго Жота
9meseca.bg