Все по-често през последните години се говори за многообразие и приобщаване на работното място. Доколко обаче темата присъства като модерна тенденция или е истинска бизнес необходимост с конкретна добавена стойност и ползи?

Още през 2015 г. доклад на McKinsey сочи, че компаниите, в които има многообразие, се представят по-добре, включително финансово.

Според данните, 35% по-вероятно е те да постигнат високи резултати, ако в тях има етническо многообразие и 15% по-вероятно, ако има многообразие на половете.

Къде се намира България по тази тема днес?

По данни на доклада Global Gender Gap Report на Глобалния икономически форум за 2022 г. България е на 42-ро място сред 180 държави по показателя „Икономическо участие и възможности“, на 58-о по „Образователни постижения“ и на 56-о по „Политическо овластяване“ (водещи са скандинавските държави Исландия, Финландия, Норвегия).

Това показва, че страната ни има още много да работи по темата многообразие – дори когато говорим за равенство между половете. А необходимостта от това става все по-голяма.

Според проучване на ARS България за ангажираността на служителите*, непрекъснато расте броят служители, за които наличието на многообразие е ключов фактор да останат в една компания.

През 2019 г. процентът на хората в България, за които това е важен фактор, е 72%, а през 2022 г. вече е 86%. И този фактор е значително по-висок от например баланса работа-личен живот (75%), кариера и развитие (71%) и възнаграждение (61%).

Всичко това показва, че многообразието на работното място все повече се утвърждава като нова реалност, която бизнесът трябва да припознае като необходимост, ако иска не просто да бъде желан работодател, но и да черпи от нейните реални ползи.

Отговорът на бизнеса

Lidl е една от компаниите, които системно работят по темата. Големият брой служители безспорно е едно от нещата, които налагат тази необходимост.

В световен план веригата присъства в 32 държави и има над 340 000 служители, а у нас екипът е от над 4000 души, разпределени в 53 града в страната.

Още през 2020 г. Lidl се присъединява към Глобалния договор на ООН за отговорно корпоративно управление и се ангажира да спазва 10-те принципа на ООН, сред които зачитане и подкрепа за опазването правата на човека и изкореняване на дискриминацията по отношение правото на труд и професия.

Същата година и българското подразделение подписва Принципите за овластяване на жените на ООН, с което затвърждава ангажимента си да насърчава равнопоставеността и многообразието.

През годините устойчиво расте процентът на жени на ръководни позиции в Лидл България – през 2019 г. те са 37.6%, а през 2022 г. – 39.59%.

Тази година компанията беше партньор и на първата у нас сертифицирана академия за „Многообразие, равнопоставеност и приобщаване“, организирана от Съвета на жените в бизнеса в България и Стопанския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“.

Компанията даде възможност на свои служители и външни стипендианти да станат част от академията напълно безплатно, отговаряше за цялостната координация и участва със свои лектори в заключителния модул на програмата.

„Всички ние имаме нужда да бъдем чути, разбрани и приети. Тъжното е, че не виждам това да присъства устойчиво между хората. Крием се зад пристрастия, които лесно се превръщат в дискриминационно поведение.

Вярвам, че само когато приемем различието, може да се създаде подкрепяща и разнообразна среда и доверие между хората. Предразсъдъците са много опасни – те вредят на екипите, пречат на иновацията и подобряването, пречат и на хората да се променят към по-добро“, казва Валентина Спиридонова от Lidl, която е и един от лекторите.

Това мнение споделя и Валерия Дойчева от компанията, която също се включва като лектор в програмата. „Различията между хората пораждат креативност и са двигател на иновации, а всеки бизнес има нужда от това. Затова и ползите от многообразието на работното място са безспорни“, добавя тя.  

За да популяризира тези ценности сред своите служители и да ги насърчи да усъвършенстват знанията си по темата, компанията провежда и целогодишната образователна програма „Скаути на работа“.

Нейната цел е да развива социалните и граждански компетенции на екипите, като централно място отново заема темата за многообразието и включването. 

През май месец тази година Лидл България стана и първата верига в ритейла, която се присъедини към Хартата на многообразието в страната, с което отново затвърди дългосрочния си ангажимент да прилага в своята дейност политиките за многообразие, включване и равенство във възможностите.

* Проучването за ангажираността на служителите на ARS България е проведено с ексклузивното за България партньорство с международната компания Kincentric.