
Търсенето на енергия в световен мащаб се е повишило с 1% миналата година, а рекордният ръст при възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) не е променил по никакъв начин доминацията на изкопаемите горива, които са допринесли с 82% от предлагането.
Това показва публикуваният днес Годишен статистически преглед на световната енергетика.
Миналата година беше белязана от сътресения на енергийните пазари след руската инвазия в Украйна, която допринесе за повишаването на цените на петрола и природния газ до рекордно високи нива в Европа и Азия.
Упоритото водачество на петролните, газовите и въглищните продукти при покриването на по-голяма част от енергийното търсене се бетонира през 2022 г., въпреки рекордното увеличение на капацитета на ВЕИ с общо 266 гигавата, при което слънчевата енергия води пред вятърната.
"Въпреки продължаващия силен ръст при вятърната и слънчевата енергия, като цяло парниковите газове, свързани с глобалния сектор на енергетиката, нарастват отново," казва президентът на базирания във Великобритания Институт по енергетика Джулиет Дейвънпорт.
"Все още се движим в обратна посока на зададената от Парижкото споразумение," допълва той.
Тази година ежегодният доклад, който е еталон за индустрията, се публикува за първи път от Института по енергетика, заедно с консултантските компании KPMG и Kearny, които поеха щафетата от BP, която пък публикуваше доклада от 50-те години на миналия век.
Учени казват, че светът трябва да намали емисиите на вредни газове с около 43% до 2030 г., в сравнение с нивата от 2019 г., за да има някакви надежди да постигне международната цел от Парижкото споразумение за ограничаване на затоплянето доста под 2 градуса по Целзий.
Ето някои от основните заключения в доклада за 2022 г.:
Потребление
Глобалното търсене на първична енергия нараства с около 1%, като темпът се забавя, в сравнение с отчетения ръст от 5.5% в предходната година, но въпреки това остава с около 3% над нивата от преди пандемията от коронавирус през 2019 г.
Потреблението на енергия нараства навсякъде с изключение на Европа, в това число и в Източна Европа.
Възобновяемите енергийни източници, с изключение на водноелектрическата енергия, са съставлявали 7.5% от глобалното потребление на енергия, или с около 1% повече от предходната година.
Делът на изкопаемите горива от глобалното потребление на енергия остава 82%.
Генерирането на електроенергия нараства с 2.3%, като ръстът отчита забавяне, в сравнение с предходната година.
Делът на вятърната и слънчевата енергия нараства до рекордните 12% от генерирането на електроенергия, като отново изпреварва този на атомната енергия, който се понижава до 4.4%.
Доминацията на въглищата при генерирането на електроенергия продължава с дял от около 35.4%.
Петрол
Потреблението на петрол нараства с 2.9 млн. барела на ден до 97.3 млн. барела на ден през 2022 г., като ръстът се забавя, в сравнение с предходната година. В сравнение с нивата отпреди пандемията през 2019 г., потреблението на петрол намалява с 0.7%.
По-голяма част от търсенето на петрол идва от възобновения апетит за реактивно гориво и свързани с дизела продукти.

Производството на петрол бележи ръст от 3.8 млн. барела на ден, като основният дял идва от страните членки на ОПЕК и САЩ. Нигерия отчита най-голям спад в добива.
Капацитетът за рафиниране на петрол нараства с 534 000 барела на ден, като това се дължи основно на държави, които не са част от ОИСР.
Природен газ
На фона на рекордните цени в Европа и Азия, търсенето на природен газ в световен мащаба пада с 3%, но въпреки това съставлява 24% от потреблението на първична енергия, или малко под нивото от предходната година.
Добивът на природен газ се запазва на същите нива, в сравнение с година по-рано.
Производството на втечнен природен газ (LNG) нараства с 5%, до 542 млрд. куб. м, в тон с ръста от предходната година, като по-голяма част от него идва от Северна Америка и Азиатско-тихоокеанския регион.
Европа е съставлявала по-голяма част от ръста в търсенето на LNG, увеличавайки вноса си с 57%, докато страните от Азиатско-тихоокеанския регион и Южна и Централна Америка са ограничили покупките си.
Япония пък е изпреварила Китай като най-големия вносител на втечнен природен газ.
Въглища
Цените на въглищата нарастват до рекордно високи нива, повишавайки се със 145% в Европа и с 45% в Япония.
Потреблението на въглища нараства с 0.6%, което е най-високото ниво от 2014 г., като в основата на търсенето са Китай и Индия, докато потреблението в Северна Америка и Европа намалява.
Добивът на въглища нараства със 7%, в сравнение с предходната година, като Китай, Индия и Индонезия допринасят с по-голяма част от ръста.
ВЕИ
Ръстът при енергията от ВЕИ, с изключение на водноелектрическата енергия, се забавя леко до 14%, но капацитетът за производство на слънчева и вятърна енергия нараства с рекордните 266 гигавата, като лъвският дял се пада на слънчевата енергия.
Китай е добавила най-голям капацитет за добив на слънчева и вятърна енергия.
Емисии
Свързаните с енергийния сектор вредни емисии в световен мащаб нарастват с 0.8%, достигайки нов връх от 39.3 млрд. тона еквивалент на въглероден диоксид.

Минерали
Цените на литиевия карбонат скачат с 335%, докато тези на кобалта нарастват с 24%. Производството им бележи повишение от 21%.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Икономисти: Постъпленията от митата ще са по-малко, отколкото очаква Белият дом
преди 10 минНай-големите застрахователни брокери в края на 2024 г.
преди 19 минЛуксозен жилищeн круиз - първата плаваща синя зона
преди 51 минИталиански регион плаща €100 000, за да се преместите в него. Каква е уловката?
преди 1 часШвейцария се цели в заможни туристи, но на каква цена?
преди 2 часаНай-богатите хора в света през 2025 г.
преди 2 часаПрочети още
Отиде си холивудската звезда Вал Килмър
darik.bgПутин започва най-голямата мобилизация в руската армия от години
darik.bgЗащо 17 автомобила “Тесла” бяха запалени в Италия?
darik.bgЦСКА без четирима срещу Локомотив София
dsport.bgКрумовград избра новия си треньор
dsport.bgДо 15 май: Шанс за вдъхновяващи жени в науката да спечелят 5000 евро и национално признание
9meseca.bg