Плановете на Китай за изграждането на около 100 нови електроцентрали на въглища, като резерв на капацитета за добив на вятърна и слънчева енергия, предизвикаха предупреждения, че втората най-голяма икономика в света вероятно ще бъде натоварена с още повече губещи енергийни активи.

Анализатори поставят под въпрос логиката на мерките, които имат за цел да намалят ролята на най-замърсяващото изкопаемо гориво в света и в същото време изискват построяването на още електроцентрали на въглища, особено предвид факта, че само малък брой по-стари електроцентрали биват изваждани от употреба всяка година.

Тези планове също така очертават как интересите на местните власти възпрепятстват развитието на ефективен национален пазар на енергия, който би позволил излишната енергия да бъде доставяна до региони, които имат нужда от нея, допълват те.

"Реалността е, че Китай разполага с повече капацитет за електроенергия от въглищни централи, отколкото има нужда," казва Жанг Шууей, директор в Draworld Energy Research Centre. "Няма смисъл да се предоставят стимули за още инвестиции в електроцентрали на въглища."

Китай е най-големият и най-бързо разрастващият се производител на енергия от възобновяеми източници, която се очаква да съставлява една трета от цялата енергия в електропреносната мрежа на страната до 2025 г., в сравнение с 28.8% през 2020 г.

Страната обаче пострада от рекордни суши през миналата година, които намалиха производството на енергия от водни електроцентрали, принуждавайки заводи в югозападната й част да затворят и пораждайки опасения, че недостигът на електроенергия може да подкопае икономическото възстановяване след COVID-19.

Това засили решимостта на Китай да не разчита прекалено много на периодичния характер на вятърната и слънчевата енергия и превърна страната в единствената голяма икономика, която строи нови електроцентрали на въглища.

През миналата година е одобрено строителството на 106 гигавата капацитет за електроенергия, добивана от въглища, което е четири пъти повече от 2021 г. и най-голямото количество от 2015 г., сочи проучване на Центъра за изследване на енергията и чистия въздух (CREA) и Global Energy Monitor (GEM).

Това се равнява на около 100 големи въглищни електроцентрали. Строителството на поне 50 GW от този капацитет е започнало през 2022 г., се посочва в доклада.

Китайската Национална комисия за развитие и реформи също информира, че се очаква най-малко 200 GW капацитет от въглищни електроцентрали да бъде мобилизиран за поддържане на енергията от възобновяеми източници.

Всичко това породи опасения, че може да се стигне до отстъпление от климатичните цели на страната.

В доклада на CREA-GEM се посочва, че това не означава непременно, че използването на въглища от страна на сектора или въглеродните емисии ще се увеличат.

За да може Китай да спази целите си, а именно достигане на пик на емисиите преди 2030 г. и постигане на въглеродна неутралност до 2060 г., степента на използването на електроцентралите от този губещ сектор вероятно ще трябва да намалее още.

Въглищата са допринесли за 58.4% от генерираната електроенергия в Китай през миналата година, но заради високите цени на суровината много електроцентрали работят на загуба от години.

Повече от половината от големите въглищни електреоцентрали в Китай са били на загуба през първото полугодие на 2022 г.

И въпреки че много електроцентрали са произвеждали повече през миналата година, за да компенсират спада на производството от ВЕЦ-овете, средното ниво на използване е намаляло до 52.4%.

Анализатори отбелязват, че съществуващите въглищни електроцентрали могат да осигуряват достатъчен резерв на енергията от възобновяеми източници, ако бъдат включени в национален пазар, но електродобивният сектор в Китай остава фрагментиран.

В исторически план, електроцентралите са изграждани, за да подкрепят местната индустрия и ръста на БВП по места, а не за доставка на електроенергия в цялата страна, като отделните провинции не са склонни да разчитат на други за своите нужди.

Електроцентралите също така не са мотивирани да максимизират производството на електроенергия, защото цените за домакинствата са фиксирани, а увеличенията на цените за бизнеса са ограничени до 20% от фиксираните.

Вместо да строи скъпи нови електроцентрали, Китай би могла да насърчи съществуващите с излишен капацитет да доставят електроенергия до региони, които има най-много нужда от нея, казва Мат Грей, главен изпълнителен директор на мозъчния тръст TransitionZero.

"Би било много по-евтино да се стимулира търговията между отделните провинции, отколкото да се стимулира строителството на нови въглищни електроцентрали, които са губещи," посочва той.