
Цените на петрола нарастват днес - на фона на затягащото се глобално предлагане, като ограниченият износ от страна на Саудитска Арабия и Русия надделя над продължаващите опасения относно търсенето в световен мащаб в условията на по-високи лихви.
Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпват с 0.68%, до 85.38 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол (WTI) бележат ръст от 0.81% до 81.91 долара за барел.
Септемврийските фючърси на WTI изтичат във вторник, а по-атрактивният октомврийски контракт поскъпва със 73%, до 81.39 долара за барел.
През миналата седмица и двата бенчмарка прекъснаха печелившата си серия от седем поредни седмични повишения, като поевтиняха с по около 2% за седмицата, след като доларът поскъпна на фона на вероятността лихвените проценти да останат по-високи за по-дълъг период от време и след като задълбочаващата се имотна криза в Китай засили опасенията относно слабия икономически растеж на страната и търсенето на петрол.
Предлагането обаче се затяга, като износът на ОПЕК+ се очаква да падне във втори пореден месец през август, казва пред Reuters Стефано Грасо, старши портфейлен мениджър в 8VantEdge в Сингапур, позовавайки се на предварителни данни на компанията за проследяване на корабния транспорт Kpler.
"Цялостното предлагане намалява, докато търсенето нараства," казва Грасо. " OПЕК+ контролира нещата, освен ако няма рецесия и търсенето не се забави или падне."

Водещият вносител на суров петрол в света използва рекордните си запаси, натрупани по-рано през годината, като китайските рафинерии ограничават покупките, след като ограниченията на производството от страна на ОПЕК+ повишиха цените на суровината до над 80 долара за барел.
През юли доставките на петрол от Саудитска Арабия за Китай падат с 31%, в сравнение с юни, а Русия със своя по-евтин петрол остава основният доставчик на азиатския гигант.
В същото време китайските рафинерии са засилили износа на рафинирани продукти през юли, привлечени от високите експортни маржове.
В САЩ броят на нефтените платформи, който е ранен индикатор за бъдещия добив, намалява с пет до 520 през миналата седмица, което е най-ниското ниво от март 2022 г., според доклад на Baker Hughes.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Седем от скритите подземни съкровища на Турция
преди 54 минКои са криптокитовете?
преди 1 часЕврото се очертава като победител от шока от митата на Тръмп
преди 2 часаПет правила за по-добро здраве от бащата на функционалната медицина
преди 3 часаСтило: Скъпи мебели не се правят с евтини машини
преди 3 часаMicrosoft - от трудния старт до световната доминация
преди 3 часаПрочети още
Какво е да ремонтираш легендарното студио Abbey Road - повече пари или повече майсторлък?
darik.bg„Освободете Марин льо Пен“: Тръмп официално подкрепи осъдената крайнодясна лидерка
darik.bgПрезидентът на Южна Корея беше официално отстранен с решение на Конституционния съд
darik.bgОфициално: Де Бройне напуска Манчестър Сити
dsport.bgИзненада: ЦСКА 1948 и Борислав Кьосев се разделят
dsport.bgБолката не е нормална: необичайни симптоми при ендометриозата
9meseca.bg