
Цените на петрола нарастват днес - на фона на затягащото се глобално предлагане, като ограниченият износ от страна на Саудитска Арабия и Русия надделя над продължаващите опасения относно търсенето в световен мащаб в условията на по-високи лихви.
Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпват с 0.68%, до 85.38 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол (WTI) бележат ръст от 0.81% до 81.91 долара за барел.
Септемврийските фючърси на WTI изтичат във вторник, а по-атрактивният октомврийски контракт поскъпва със 73%, до 81.39 долара за барел.
През миналата седмица и двата бенчмарка прекъснаха печелившата си серия от седем поредни седмични повишения, като поевтиняха с по около 2% за седмицата, след като доларът поскъпна на фона на вероятността лихвените проценти да останат по-високи за по-дълъг период от време и след като задълбочаващата се имотна криза в Китай засили опасенията относно слабия икономически растеж на страната и търсенето на петрол.
Предлагането обаче се затяга, като износът на ОПЕК+ се очаква да падне във втори пореден месец през август, казва пред Reuters Стефано Грасо, старши портфейлен мениджър в 8VantEdge в Сингапур, позовавайки се на предварителни данни на компанията за проследяване на корабния транспорт Kpler.
"Цялостното предлагане намалява, докато търсенето нараства," казва Грасо. " OПЕК+ контролира нещата, освен ако няма рецесия и търсенето не се забави или падне."

Водещият вносител на суров петрол в света използва рекордните си запаси, натрупани по-рано през годината, като китайските рафинерии ограничават покупките, след като ограниченията на производството от страна на ОПЕК+ повишиха цените на суровината до над 80 долара за барел.
През юли доставките на петрол от Саудитска Арабия за Китай падат с 31%, в сравнение с юни, а Русия със своя по-евтин петрол остава основният доставчик на азиатския гигант.
В същото време китайските рафинерии са засилили износа на рафинирани продукти през юли, привлечени от високите експортни маржове.
В САЩ броят на нефтените платформи, който е ранен индикатор за бъдещия добив, намалява с пет до 520 през миналата седмица, което е най-ниското ниво от март 2022 г., според доклад на Baker Hughes.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Шофьорите на таксита са най-силно изложени на замърсяване с фини прахови частици
- Китай иска да използва 115 000 забранени чипа на Nvidia, за да захрани център за данни в пустинята
- Джон Рокфелер: Историята на първия американски петролен магнат
- Инженерен пробив в пустинята: Как 250 чадъра охлаждат свещено място в Медина
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Ниските нива на Дунав вдигат цената на корабоплаването
преди 1 час60-дневно пътешествие ви води на четири континента
преди 1 часШофьорите на таксита са най-силно изложени на замърсяване с фини прахови частици
преди 1 часНа море в България: Бяла
преди 1 часИ Scope Ratings повиши рейтинга на България
преди 2 часа5100 тона малини произведени у нас през 2024 г.
преди 2 часаПрочети още
Атанас Чобанов: Бухалките на Пеевски няма да излязат в отпуска
darik.bgД-р Ивайло Митковски: Срещу кмета на Варна има съдебен произвол!
darik.bgТакса над 28 000 лв., за да учиш химия в Софийския университет! Как така!?
darik.bgМач ЕкстрасенсИ: Челси срещу ПСЖ – кой ще стане световен шеф?
dsport.bgТрансферен гаф на Лудогорец премина в Йордания
dsport.bgРаждането не трябва да бъде битка – лична история, която предизвика реакция
9meseca.bg