Нови „съкровища и тайни“ са разкрити на мястото на потънал храм край средиземноморското крайбрежие на Египет, съобщава Европейският институт за подводна археология (IEASM).
Подводен археологически екип, ръководен от френския морски археолог Франк Годио, прави допълнителни открития на мястото на храм на бог Амон в древния пристанищен град Тонис-Хераклеон в залива Абукир, съобщава CNN.
Екипът проучва южния канал на града, където огромни каменни блокове от древния храм са се срутили „по време на катаклизмично събитие, датирано от средата на втори век пр. н. е.“, казват от института.
Храмът на Амон е мястото, на което фараоните са получавали титлите си от върховния бог на древноегипетския пантеон.
„Открити са скъпоценни предмети, принадлежащи към съкровищницата на храма, като сребърни ритуални инструменти, златни бижута и крехки алабастрови съдове за парфюми или мехлеми“, посочват още от IEASM.
„Те свидетелстват за богатството на това светилище и за благочестието на някогашните жители на пристанищния град,“ казват експертите.
Археологическите разкопки, проведени съвместно от екипа на Годио и отдела за подводна археология на Министерството на туризма и антиките на Египет, разкриват подземни структури, „поддържани от много добре запазени дървени стълбове и греди, датиращи от пети век пр. н. е.“.
„Изключително трогателно е да открием толкова деликатни предмети, оцелели непокътнати въпреки мащаба на катаклизма“, посочва Годио, който е президент на IEASM и директор на разкопките.
Откритията стават възможни благодарение на разработването и използването на нови геофизични технологии за проучване, които могат да открият кухини и обекти, „заровени под слоеве глина с дебелина няколко метра“, казват от института.
Реликви и от гръцко присъствие
Източно от храма на Амон е открито гръцко светилище, посветено на Афродита, съдържащо бронзови и керамични предмети.
„Това илюстрира, че гърците, на които е било позволено да търгуват и да се заселват в града по времето на фараоните от династията Саит (664 - 525 г. пр. н. е.), са имали свои светилища за собствените си богове“, посочват учените.
Откритите гръцки оръжия разкриват и присъствието на гръцки наемници в района, според IEASM. „Те защитават достъпа до кралството в устието на Канопския ръкав на Нил. Той е най-големият и най-добър плавателен канал в древността.”
Останките на Тонис-Хераклеон в момента се намират под морското равнище, на 7 километра от днешния бряг на Египет, според IEASM. Градът векове наред е най-голямото пристанище на Египет на Средиземно море преди основаването на Александрия от Александър Велики през 331 г. пр.н.е.
„Повишаването на морското равнище и земетресенията, последвани от приливни вълни, водят до пълното изчезване на част от делтата на Нил от 110 квадратни километра, отнасяйки под равнището на морето град Тонис-Хераклион“, посочват от института.
Градът е открит от IEASM през 2000 г.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бизнес климатът във всички сектори се влошава през октомври
преди 28 минAI вече пише една четвърт от кода на Google
преди 59 минЕвропа и САЩ се боят от инфлацията. Но по различни причини
преди 1 часПроизводствените цени с 0.8% спад през септември
преди 1 часАвиацията пред изгубено десетилетие заради забавените доставки на самолети
преди 1 часРядък изглед от космоса: Ледник в Антарктида сякаш дими
преди 1 часПрочети още
Тръмп заплаши ЕС: Ще платят „висока цена“, ако стана президент
darik.bgДжо Байдън нарече симпатизантите на Тръмп “боклук“ (ВИДЕО)
darik.bgХиляди грузинци излязоха по улиците на Тбилиси, за да протестират срещу изборните резултати
darik.bgДимитър Бербатов участва в тренировката на ЦСКА
dsport.bgСтадион "Варна" ще струва 139 милиона
dsport.bgИвелина Драгнева, репортер на bTV, стана майка на момченце
9meseca.bgКак да обзаведете спалнята, ако имате алергии
idei.bgЖилище от 11 кв.м - възможно ли е?
idei.bgКак да намалите сметките за отопление у дома
idei.bg