Нови „съкровища и тайни“ са разкрити на мястото на потънал храм край средиземноморското крайбрежие на Египет, съобщава Европейският институт за подводна археология (IEASM).
Подводен археологически екип, ръководен от френския морски археолог Франк Годио, прави допълнителни открития на мястото на храм на бог Амон в древния пристанищен град Тонис-Хераклеон в залива Абукир, съобщава CNN.
Екипът проучва южния канал на града, където огромни каменни блокове от древния храм са се срутили „по време на катаклизмично събитие, датирано от средата на втори век пр. н. е.“, казват от института.
Храмът на Амон е мястото, на което фараоните са получавали титлите си от върховния бог на древноегипетския пантеон.
„Открити са скъпоценни предмети, принадлежащи към съкровищницата на храма, като сребърни ритуални инструменти, златни бижута и крехки алабастрови съдове за парфюми или мехлеми“, посочват още от IEASM.
„Те свидетелстват за богатството на това светилище и за благочестието на някогашните жители на пристанищния град,“ казват експертите.
Археологическите разкопки, проведени съвместно от екипа на Годио и отдела за подводна археология на Министерството на туризма и антиките на Египет, разкриват подземни структури, „поддържани от много добре запазени дървени стълбове и греди, датиращи от пети век пр. н. е.“.
„Изключително трогателно е да открием толкова деликатни предмети, оцелели непокътнати въпреки мащаба на катаклизма“, посочва Годио, който е президент на IEASM и директор на разкопките.
Откритията стават възможни благодарение на разработването и използването на нови геофизични технологии за проучване, които могат да открият кухини и обекти, „заровени под слоеве глина с дебелина няколко метра“, казват от института.
Реликви и от гръцко присъствие
Източно от храма на Амон е открито гръцко светилище, посветено на Афродита, съдържащо бронзови и керамични предмети.
„Това илюстрира, че гърците, на които е било позволено да търгуват и да се заселват в града по времето на фараоните от династията Саит (664 - 525 г. пр. н. е.), са имали свои светилища за собствените си богове“, посочват учените.
Откритите гръцки оръжия разкриват и присъствието на гръцки наемници в района, според IEASM. „Те защитават достъпа до кралството в устието на Канопския ръкав на Нил. Той е най-големият и най-добър плавателен канал в древността.”
Останките на Тонис-Хераклеон в момента се намират под морското равнище, на 7 километра от днешния бряг на Египет, според IEASM. Градът векове наред е най-голямото пристанище на Египет на Средиземно море преди основаването на Александрия от Александър Велики през 331 г. пр.н.е.
„Повишаването на морското равнище и земетресенията, последвани от приливни вълни, водят до пълното изчезване на част от делтата на Нил от 110 квадратни километра, отнасяйки под равнището на морето град Тонис-Хераклион“, посочват от института.
Градът е открит от IEASM през 2000 г.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Създават транснационален Черноморски клъстер за синя икономика
преди 59 минИталия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg