Емблематичната за страната ни и единствена по рода си в световен мащаб инициатива – националното движение „Опознай България – 100 национални туристически обекта“, вече съществува и в дигитален формат.

В създаденото през 1966 г. движение всяка година се включват над 20 хиляди български и чуждестранни туристи, които вече имат възможността да събират и виртуални печати, равностойни на физическите в книжките на Българския туристически съюз.

Как се случва това?

Дигиталният „паспорт“ на най-популярните български забележителности може да бъде открит в мобилното приложение на Yettel.

Достъпът до него е безплатен, след като телекомът се превърна в първия оператор у нас, отворил апликацията си за всички потребители в страната, а не само за клиентите си.

След като се регистрират в приложението, туристите ще открият дигитални профили на всички туристически обекти, които са част от инициативата, на български и английски език. Дигиталният печат те могат да получат чрез локализация на местоположението им, доказваща посещението на обекта.

Предвижда се и поставяне на специални табели с QR код на територията на всеки туристически обект. Чрез сканирането му в дигиталния паспорт ще се добавя виртуалният печат на българската забележителност.

Всеки потребител ще има възможност и да проследява статуса на събраните от него печати, печелейки бронзова, сребърна и златна значка. Събралите 25, 50 и 100 печата в рамките на годината пък ще дават възможност за участие в томбола с награди.

Досега участниците в движението получаваха физически значки на място в Централния съвет на Българския туристически съюз в София. Днес у нас над 8900 души са носители на златни значки, сочат данни на съюза.

Аудиоразкази и видеоистории

Освен профилите на 176 обекта, разположени на 234 локации, в които е събрана най-важната и полезна информация за забележителностите, в приложението на Yettel потребителите ще открият и тридесет любопитни аудиоразказа, както и десет впечатляващи видеоистории.

Дело на талантливи български артисти, видеата включват кратък разказ с любопитни факти за обекта и са създадени специално по проекта, като се планира поетапно да бъдат добавяни и нови.

Първите истории са за едни от най-популярните и посещавани обекти, като Казанлъшката гробница, Музей „Старинен Несебър“, Архитектурно-музеен резерват „Царевец“ и Ягодинската пещера, посочват от Yettel.

Връзка между поколенията

Дигитализацията на движението дава много нови възможности и идеи на хората как да прекарват повече пълноценно време навън. Проектът се превръща и във връзка между поколенията, тъй като е ориентиран и към младата аудитория, предпочитаща дигиталното пространство.

Приложението ще бъде периодично допълвано с ново съдържание и функционалности, обещават от Българския туристически съюз и Yettel.

„Дигиталният формат на движението ще го направи още по-достъпно и близо до хората, които ще могат лесно да получат полезна информация за обектите и да вземат своя виртуален печат“, според Венцислав Венев, председател на Българския туристически съюз.

„Възможността да се събират марки и печати от обектите в хартиените паспорти се запазва. Не променяме движението и неговия механизъм, а го надграждаме с нови функционалности и го оптимизираме спрямо очакванията на хората и времето, в което живеем“, допълва той.

„Свързахме силата на технологиите с културно-историческото и природно наследство на България и създадохме изцяло ново преживяване за всички, които искат да опознаят множеството богатства на страната“, коментира от своя страна Джейсън Кинг, главен изпълнителен директор на Yettel България.

„Даваме безплатен достъп до това съдържание на всеки желаещ, независимо дали е наш клиент или не, защото искаме всеки да може да се докосне до съкровищата на България по нов, лесен и достъпен начин“, посочва още той.