Всички знаем, че притежаването на паспорт е основно изискване, за да пътувате по света. Много от нас са наясно, че имаме нужда от поне шест месеца валидност на личния документ, за да ви отвори вратите до много дестинации.

Но знаете ли, че вашият паспорт трябва да е и в доста добро състояние? Ако има повреди, това може да го направи невалиден, слагайки ранен край на дългоочакваната ви ваканция.

Така че, за да избегнете проблеми при следващото си международно пътуване, ето всичко, което трябва да знаете за повредените паспорти.

Видове щети

Има два основни типа повреди по паспорта — нормално износване и истинска щета, но границата между тях е неясна и окончателната преценка се свежда до лицето, което преглежда паспорта ви, независимо дали това е служител на авиокомпания или от миграционните служби.

„Износването е ок през повечето време“, казва Уилям Лий, туристически агент в Chima Travel. „Въпреки това, всякакъв вид повреда на паспорта създава възможност авиокомпания или държава да ви откаже влизане на територията й.“

Ето какво трябва да знаете за двата основни вида щети.

Нормално износване

Държавният департамент на САЩ казва, че „нормалното „износване“, като сгънати страници или малко огъване, не се счита за щета.“ Разбира се, не само Държавният департамент на САЩ проверява вашия паспорт.

Имиграционните служители в други страни може да са по-строги с дефиницията си за „нормално износване“, но най-общо казано - лекото избледняване, протриване или огъване не би трябвало да е проблем.

Ако не сте сигурни дали повредата се счита за нормално износване обаче, играйте на сигурно и си извадете нов документ.

Щети

Значителни щети са „петна от течност, значително разкъсване, неофициални маркировки върху страницата с данни, липсващи страници с визи или пробиване на дупка“.

Обикновено страницата с данни – тази с вашата снимка – е най-важната. Но всяка значителна повреда навсякъде в паспорта може да създаде проблем.

„Повреден паспорт“ може да означава много неща, но всъщност, може да е трудно да пътувате дори с малка повреда на документа“, посочва Лий.

„Наложително е паспортната снимка и страницата с данни да са наред. Ако тези елементи са повредени, тогава паспортът няма да може да се използва за пътуване“.

Тъй като няма твърдо правило, което да се спазва в световен мащаб, по-добре е да смените паспорта си, дори да е с лека повреда преди пътуването. Никой не иска да прелети половината земно кълбо, само за да бъде върнат у дома заради петно или скъсана страница.

Пътуване с повреден паспорт

Ако пътувате с повреден паспорт, съдбата ви е в ръцете на длъжностното лице, което ви проверява.

„Технически можете да пътувате с паспорт, който има леки щети, но е рисковано. Авиокомпаниите и граничните служители може да ви откажат качване на самолета или влизане в страната, ако преценят, че щетите са значителни“, казва Дънкан Грийнфийлд-Тюрк от Global Travel Moments.

Какво да направите, ако паспортът ви е повреден?

Ако паспортът ви е повреден преди пътуване, най-добре е да го смените възможно най-скоро. Ако това се случи в чужбина, можете да кандидатствате за алтернативен документ в най-близкото посолство или консулство.

Как да предотвратите повреда на паспорта?

Съхранявайте паспорта си разумно както у дома, така и докато пътувате. Има много протектори за документи, които можете да използвате.