Решението на Уорън Бъфет да инвестира милиарди долари в Япония е било “очевидно” и нещо като дар от Бога, според неговия бизнес партньор.

“Това бяха ужасно лесни пари,” заяви в интервю за подкаста Acquired Чарли Мънгър, дългогодишната дясна ръка на Бъфет и вицепредседател на Berkshire Hathaway.

“Това беше сякаш Господ отвори едно ковчеже и просто изсипа пари в него.”

През лятото на 2020 г. Berkshire обяви, че е придобила близо 5-процентни дялове в петте водещи търговски компании в Япония. Американската компания е инвестирала общо 6.7 млрд. долара, информирайки акционерите си, че може да задържи и увеличи тези дялове в дългосрочен план.

Тази година, в която пазарите на акции в Япония скочиха до 33-годишни върхове, от Berkshire разкриха, че са удвоили залога си, увеличавайки дяловете си във всяка от компаниите до средно над 8.5%.

Тази тенденция може да продължи, тъй като от щатския гигант заявиха преди време, че може, в крайна сметка, да увеличат дяловете си във всяка от компаниите до 9.9%.

Японските борсови индекс Nikkei и Topix нарастват с по над 20% от началото на годината.

Компаниите, в които инвестира Berkshire — Itochu, Marubeni, Mitsubishi Corporation, Mitsui & Co. и Sumitomo, играят жизненоважна роля за икономиката на страната, развивайки дейност в широк набор от индустрии, в това число енергетика, технологии и производство.

Мънгър описва инвестиционната възможност като рядко срещан шанс за вложение в стабилни активи с огромен паричен поток и много малък риск. “Ако сте умни колкото Уорън Бъфет, такава идея ви идва може би два или три пъти за 100 години,” казва 99-годишният Мънгър.

Berkshire успява да направи най-големия си залог извън САЩ заради рекордно ниските лихви в Япония, обясни Мънгър. Това означава, че конгломератът можеше да взема пари назаем евтино за до 10 години напред и да ги използва, за да купува акции с 5% дивидент, обяснява той.

“Тези търговски компании бяха наистина утвърдени, стари компании, които притежаваха неща, като евтини медни мини и плантации за производство на каучук, така че човек можеше да взема лесно пари назаем,” допълва Мънгър.

Той също така казва, че Berkshire е била в уникалната позиция да получава евтини заеми заради добрия си кредитен рейтинг, тъй като други компании не са могли.

Инвестициите на конгломерата в Япония вече възлизат най-малко на 10 млрд. долара, според Мънгър.

Решението на Бъфет да инвестира в Япония засили оптимизма относно перспективите пред третата най-голяма икономика в света.

В интервюто си Мънгър говори и за други инвестиции в Азия. Китайският производител на електормобили BYD, в която Berkshire e отдавнашен инвеститoр, бeше определена от него като “чудо”.

“Този тип обаче работи по 70 часа на седмица и има много високо IQ. Той може да прави неща, които вие не можете,” казва Мънгър за основателя на BYD Уанг Чуанфу.

Мънгър също така защити решението на Berkshire относно тайванския производител на чипове TSMC, заявявайки, че предпочита “нещо с реална и постоянна собствена марка, като Apple”.

По-рано през годината Berkshire обяви, че е продала целия си дял в TSMC, след като “Оракулът от Омаха” изрази безпокойство относно това, че компанията е базира в Тайван и от геополитическото напрежение.

Производителят на полупроводници е считан за национално съкровище в Тайван, а на присъствието на компанията се гледа като на силен стимул за Запада да защитава острова срещу евентуално насилствено превземане от Китай.

Въпреки проблемите, които преследват втората най-голяма икономика в света, тя има подкрепата на Мънгър. “Китайската икономика има по-добри перспективи за следващите 20 години от почти всяка друга голяма икономика по света”, казва той.

Водещите китайски компании са “по-силни и по-добри” от водещите компаниите на практика навсякъде другаде, като в същото време се предлагат на “много по-ниски цени,” допълва той.

Поглеждайки по-общо към инвестиционната среда Мънгър казва, че дните на намирането на лесни възможности са намалели. В началото на дейността на Berkshire, “имаше много плодове, които висяха ниско,” казва той. “Вече няма такива лесни за достигане плодове.”