Втората най-голяма икономика в света изпитва затруднения с привличането на чужди компании и инвестиции, въпреки усилията на Пекин да се справи с множеството си икономически предизвикателства, сочат нови данни от Китай.
Индикатор на преките чужди инвестиции в страната навлезе в червена територия за първи път от 1998 г., което свидетелства за неуспеха й да ограничи отлива на капитали.
Задълженията на страната по преките инвестиции (FDI) в платежния баланс са намалели с 11.8 млрд. долара през третото тримесечие, според публикувани в петък данни на Държавната администрация за чуждестранна валута.
През третото тримесечие на 2022 г. задълженията на страната по преки инвестиции са били в размер на 14.1 млрд. долара.
Това е първият случай, в който индикаторът е отрицателен от 25 години насам, когато започва да се води подобна статистика, сочат данни на Refinitiv Eikon. Това предполага, че чуждестранните компании може би изнасят парите си от страната, вместо да реинвестират в дейността си.
Данните на SAFE са организирани по това дали дадена инвестиция представлява активи или задължения за Китай.
Преките чуждестранни инвестиции включват печалби, които принадлежат на чуждестранни компании, които все още не са върнати в родните им страни или разпределени между акционерите, както и чуждестранните инвестиции във финансови институции, според правителството.
Основният индикатор за преките чуждестранни инвестиции в Китай, който се публикува от министерството на търговията, отчита спад от 8.4% за първите девет месеца на годината, ускорявайки се от спад от 5.1% за първите осем месеца.
Отливът на средства се дължи отчасти на нарастващото геополитическо напрежение, но чуждестранните инвеститори също така са станали по-предпазливи относно нарастващите рискове, в това число вероятността от обиски и задържания.
Vanguard е поредната компания, която се изтегля от страната. Втората най-голяма компания за управление на активи в света - след BlackRock, обяви пред CNN в понеделник, че планира да затвори офиса си в Шанхай след декември 2023 г.
За излизането от страната беше съобщено за първи път от Bloomberg, която се позоваваше на неназовани източници.
Компанията обяви, че през миналия месец е продала дела си в смесеното си дружество на местния партньор Ant Group, като част от оттеглянето си.
От Vanguard потвърдиха пред CNN, че са подписали договори за изплащане на обезщетение с около 10 служители, което е целият ѝ оставащ персонал в Шанхай.
Пекин се опитва да обърне посоката на отлива на капитали на фона на увеличаващите се икономически предизвикателства. Тези усилия обаче изглежда не успяват да вдъхнат увереност на инвесторите.
В неделя започна Международното изложение за внос на Китай (CIIE) - ежегодно събитие, стартирано от президента Си Дзинпин през 2018 г. с цел да представи страната като отворен пазар и да подобри търговските ѝ отношения.
През миналата седмица Търговската камара на ЕС в Китай обаче разкритикува събитието като “показно.”
“Европейските компании се разочароват, тъй като символични жестове заменят осезаемите резултати, които са необходими за възстановяването на бизнес доверието,” се посочва в изявлението на Камарата.
“CIIE първоначално трябваше да демонстрира програмата за отваряне и реформи на Китай, но засега до голяма степен се оказва една димна завеса,” казва в изявлението Карло Д'Андреа, вицепрезидент на Камарата.
Другите усилия на Пекин за повишаване на икономическия ръст засега не дават резултати.
В края на миналия месец китайските законодателни органи одобриха 1 трлн. юана (137 млрд. долара) суверенни облигации в подкрепа на икономиката. Облигации ще бъдат използвани основно за финансирането на инфраструктурни проекти.
Суверенният инвестиционен фонд на Китай също така купи акции през миналия месец, за да подкрепи фондовия пазар в страната, който е сред най-лошо представящите се в света от началото на годината.
През септември китайското правителство облекчи капиталовия контрол в два от най-големите градове в страната — Пекин и Китай, за да позволи на чужденците да придвижват парите си към и от страната свободно.
Централната банка на Китай също така е провела срещи с водещи западни компании през миналия месец, сред които JP Morgan, Tesla и HSBC, обещавайки да отвори още повече финансовата индустрия и да “оптимизира” оперативната среда за чуждестранните компании.
Глобалните инвеститори обаче остават предпазливи относно нарастващия контрол на Китай над западните компании и структурното забавяне, твърдят анализатори.
Проведено през септември проучване на Китайската търговска камара в Шанхай показва, че само 52% от участниците са били оптимистично настроени относно своите бизнес перспективи за петгодишен период, което е най-ниското ниво, откакто проучването се провежда за първи път през 1999 г.
За сравнение, те са били 55% през 2022 г. и 78% през 2021 г.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Скромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 28 минАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 52 минApple иска да превърне Siri в конкурент на ChatGPT
преди 1 часКои са най-добрите държави за създаване AI стартъпи?
преди 2 часаAmazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 2 часаЗащо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 2 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgFootballNext: Миралем Сюлеймани в откровено интервю пред Димитър Илиев
dsport.bgНово 20: Манчестър Сити получава наказанието си през март
dsport.bgНад 400 гости станаха част от магията на 'Денят на жената предприемач 2024'
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg