Не е лесно човек да ръководи шест компании едновременно, но флотът от частни самолети на Илон Мъск определено му помага в тази задача.

Откакто придоби Twitter (сега X) в края на миналата година, Мъск разделя времето си между Тексас и Калифорния, заменяйки спането в завода на Tesla с офисите на Twitter, а неговите частни самолети са свидетелство за това.

Частните самолети на милиардера, които по каталог струват общо над 100 млн. долара, са осъществили 441 полета през миналата година, сочат дани на уебсайта JetSpy към 14 декември.

Мъск в момента притежава два самолета Gulfstream - G650ER, регистриран като N628TS, както и G550, регистриран като N272BG, според JetSpy.

Втори модел G550 е регистриран на името на SpaceX през септември 2021 г., който е осъществил 246 полета с продължителност общо 630 часа към 14 декември, според JetSpy. Той може би е използван за транспортирането на служители на компанията.

Така този самолет G550 не е включен в общите летателни часове на Мъск, тъй като не е регистриран директно на негово име. В добавка към двата си частни самолета, се смята, че Мъск е поръчал пуснатия наскоро Gulfstream G700, а преди време е притежавал Dassault Falcon 900B.

Самолетът Gulfstream G650ER, който Мъск купува през 2016 г., е с най-дълъг пробег и му позволява да изминава близо 14  000 км с едно зареждане. По-големите частни самолети на Gulfstream, като този на Мъск, обикновено разполагат със спалня.

През 2023 г. самолетите на милиардера се били във въздуха 1 161 часа, което се равнява на над 48 дни, според JetSpy.

От JetSpy използват сателитната система ADS-B, която предоставя информацияь като GPS местоположение и височина. Технологията набра популярност през миналата година, когато студентът Джак Суийни я използва, за да споделя данни за полетите на Мъск в социалните медии.

След това милиардерът се опита да скрие тази информация с програма на Федералната авиационна индустрия (FAA), но без успех. Любители обаче продължават да следят пътуванията на Мъск чрез мрежата на ADS-B, въпреки че няма как да се знае кои са пътниците във всеки от полетите.

Средната продължителност на полетите на двата самолета на Мъск през 2023 г. е била малко над 2 часа - сходно на времето, необходимо за достигането от централата на SpaceX в Калифорния до Тексас, откъдето компанията изстрелва своите космически кораби и където Мъск премести централата на Tesla.

Най-дългият полет на двата самолета през 2023 г. е бил с продължителност от близо 13 часа доТокио през август. Тогава Мъск, тогавашната му приятелка Граймс и тригодишният им син X бях забелязани в японската столица. 

Най-краткият полет е бил с продължителност от 5 минути, а данните сочат, че самолетът е останал на летището в Лонг бийч, което вероятно означава, че просто е бил преместен от пилота.

Самолетите на Мъск също така се летели за по 11-15 минути от Хоуторн, Калифорния до Лос Анджелис през пролетта. Двете летища се намират на по-малко от 20 км едно от друго.

И макар самолетите да улесняват натоварения начин на живот на Мъск, те вероятно са отделили 5 159 метрични тона въглероден диоксид през последната година, според JetSpy. За сравнение, средностатистическият американец генерира 16 тона въглероден диоксид годишно.

Нещо повече, самолетите са използвали 2.04 млн. литра гориво през 2023 г., което означава, че зареждането им е струвало над 3.2 млн. долара, според JetSpy.

Като цяло, Мъск е летял по-малко през тази година, в сравнение с миналата. През 2022 г. самолетите му са престояли в небето 1 865 часа по време на 739 полета.