Маймуните могат да разпознават „стари приятели“, които не са виждали от десетилетия, сочат данните от ново изследване. Това е най-дълготрайната социална памет, документирана някога при живи същества, с изключение на човека.
Изследователите откриват, че шимпанзетата от вида бонобо са в състояние да разпознаят на снимки животни, били част от групата им преди повече от 25 години. Снимките на техни близки съмишленици пък предизвикват още по-положителен отговор у маймуните, съобщава CNN.
Асистентът в Johns Hopkins University Кристофър Крупение, който изучава когнитивните способности на животните, посочва, че изследването е вдъхновено от неговия опит в работата с маймуни и усещането, че те го разпознават дори години след последното им взаимодействие.
За да тестват това, Крупение и водещият автор на изследването Лаура Люис, биоантрополог и сравнителен психолог в University of California, Berkeley, използват снимки на маймуни, починали или напуснали зоопарка в шотландския град Единбург, зоопарка Planckendael в Белгия и светилището Kumamoto в Япония.
Екипът избира индивиди, които участващите в теста маймуни не са виждали за периоди от време, вариращи от 9 месеца до 26 години. Учените залагат на висококачествени изображения и отбелязат какви отношения са имали участниците в проучването с индивидите.
След това изследователите оставят две снимки - една на маймуната, която познават, и друга на непозната, на разположение на животните и чрез неинвазивно устройство за проследяване на очите измерват коя от двете те гледат и колко дълго.
Резултатите показват, че човекоподобните маймуни са гледали „значително по-дълго“ онези, които познават, без значение колко време е минало, откакто са ги видели за последен път. Те се взират още по-дълго в снимките на животни, към които са били приятелски настроени.
Крупение оприличава преживяването на това да се сблъскаш с някой от гимназията на улицата, след като не си го виждал години наред. „Това е много познато преживяване и за хората“, казва той пред CNN.
Способност да изпитват липса?
Едно бонобо - Луиз, не е виждало сестра си Лорета или племенника си Ерин в продължение на 26 години. По време на теста тя „показва поразително силна пристрастност към двамата в продължение на осем опита“, казват учените.
Изследователите смятат, че социалната памет на човекоподобните маймуни може да се разпростре в период от над 26 години и дори е сравнима с тази на хората, които започват да забравят лица след 15, но могат да ги помнят и до 48 години.
„Това изглежда се доближава до спомен за цял живот за тези животни“, казва Крупение. Откритието представлява нов рекорд за дължината на социалната памет при животните. Предишни изследвания показаха, че делфините помнят индивиди, които не са виждали от 20 години.
Резултатите сочат, че социалната памет е по-скоро маймунска черта, която споделяме с нашите най-близки родственици, а не нещо, което е еволюирало при хората, казва Крупение.
То повдига въпроса и дали човекоподобните маймуни чувстват липсата на своите близки. „Идеята, че те помнят другите и следователно може да им липсват, е наистина мощен когнитивен механизъм и нещо, което се смята за уникално човешко“, казва Луис.
"Нашето проучване не определя това, но повдига въпроси относно възможността да имат способността да го правят," допълва тя.
Авторите се надяват, че проучването ще повиши осведомеността за това как бракониерството и обезлесяването могат да повлияят на общностите на маймуните чрез разделяне на групите им. Учените искат да стимулират и усилията за опазване на видовете.
„Надяваме се, че тези резултати ще накарат хората да проявят повече съпричастност към нашите най-близки родственици“, казва Луис, подчертавайки, че бонобо може скоро да се превърнат в изчезнал вид.
Екипът планира да проучи дали маймуните могат да разпознават стари приятели, ако те са се променили, както и дали други примати, като горили и орангутани, също притежават дълготрайни социални спомени.
„Бих бил много изненадан, ако не видим подобни способности при други човекоподобни маймуни“, казва Крупение, добавяйки, че техният метод може да се използва за изследване на социалната памет и при други животни, като овце и кучета.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бизнес климатът във всички сектори се влошава през октомври
преди 28 минAI вече пише една четвърт от кода на Google
преди 59 минЕвропа и САЩ се боят от инфлацията. Но по различни причини
преди 1 часПроизводствените цени с 0.8% спад през септември
преди 1 часАвиацията пред изгубено десетилетие заради забавените доставки на самолети
преди 1 часРядък изглед от космоса: Ледник в Антарктида сякаш дими
преди 1 часПрочети още
Тръмп заплаши ЕС: Ще платят „висока цена“, ако стана президент
darik.bgДжо Байдън нарече симпатизантите на Тръмп “боклук“ (ВИДЕО)
darik.bgХиляди грузинци излязоха по улиците на Тбилиси, за да протестират срещу изборните резултати
darik.bgДимитър Бербатов участва в тренировката на ЦСКА
dsport.bgСтадион "Варна" ще струва 139 милиона
dsport.bgИвелина Драгнева, репортер на bTV, стана майка на момченце
9meseca.bgКак да обзаведете спалнята, ако имате алергии
idei.bgЖилище от 11 кв.м - възможно ли е?
idei.bgКак да намалите сметките за отопление у дома
idei.bg