Европейският съюз официално обяви, че започва проверка на социалната мрежа X, известна преди като Twitter, зарази нарушаване на правилата в няколко области, включително борбата с незаконното съдържание и дезинформацията.

Комисарят по дигиталните въпроси Тиери Бретон изложи предполагаемите нарушения и заяви, че X, която е собственост на американския милиардер Илон Мъск, е заподозряна и в нарушаване на задълженията си за прозрачност.

От X обявиха, че „сътрудничат на регулаторния процес“. В изявление, цитирано от BBC, компанията коментира, че е важно "процесът да остане свободен от политическо влияние и да следва закона“.

"X се фокусира върху създаването на безопасна и приобщаваща среда за всички потребители, като същевременно защитава свободата на изразяване. Ние ще продължим да работим неуморно за постигането на тази цел“, се посочва още в изявлението.

Това са първите официални процедури, стартирани съгласно Закона за цифровите услуги (DSA) на ЕС, в който са разписани по-строги регулации за технологичните гиганти. 

DSA налага допълнителни задължения за защита на потребителите срещу екстремно информационно съдържание. Ако платформите не осигурят такава, те могат да бъдат изправени пред огромни глоби или да бъдат отстранени от пазара.

"Днес открихме официално производство срещу X въз основа на няколко предполагаеми нарушения на Закона за цифровите услуги“, каза говорителят на Европейската комисия Йоханес Барке.

Откриването на производство означава, че сега комисията ще разследва системите и политиките на X, свързани с определени предполагаеми нарушения. Това обаче не предрешава резултата от разследването, уточняват от институцията.

През октомври ЕС заяви, че разследва X за възможно разпространение на терористично съдържание, призиви към насилие и реч на омразата след атаката на Хамас срещу Израел. Тогава от X обявиха, че са премахнали от платформата стотици акаунти, свързани с Хамас.

ЕС каза, че разследването ще разгледа и ефективността на така наречената "система за бележки" на X, която позволява на потребителите да коментират коректността и достоверността на публикациите. Компанията счита този инструмент за надеждна защита срещу дезинформация.

Въпреки това опасенията относно естеството на съдържанието, което се появява на X, се засилиха, след като платформата беше закупена от Илон Мъск през октомври 2022 г.

Една от причините е, че той уволни много от модераторите, като Европейската комисия преди това предупреди, че социалната мрежа има най-голям проблем с дезинформацията, в сравнение с всички останали платформи.

В САЩ противоречията относно екстремистките материали, появяващи се на сайта, доведоха до бойкот на рекламодатели, ожесточени спорове между самия Мъск и определени политици, като дори се появиха и опасения дали X може, в крайна сметка, да фалира.