Европейският съюз официално обяви, че започва проверка на социалната мрежа X, известна преди като Twitter, зарази нарушаване на правилата в няколко области, включително борбата с незаконното съдържание и дезинформацията.
Комисарят по дигиталните въпроси Тиери Бретон изложи предполагаемите нарушения и заяви, че X, която е собственост на американския милиардер Илон Мъск, е заподозряна и в нарушаване на задълженията си за прозрачност.
От X обявиха, че „сътрудничат на регулаторния процес“. В изявление, цитирано от BBC, компанията коментира, че е важно "процесът да остане свободен от политическо влияние и да следва закона“.
"X се фокусира върху създаването на безопасна и приобщаваща среда за всички потребители, като същевременно защитава свободата на изразяване. Ние ще продължим да работим неуморно за постигането на тази цел“, се посочва още в изявлението.
Това са първите официални процедури, стартирани съгласно Закона за цифровите услуги (DSA) на ЕС, в който са разписани по-строги регулации за технологичните гиганти.
DSA налага допълнителни задължения за защита на потребителите срещу екстремно информационно съдържание. Ако платформите не осигурят такава, те могат да бъдат изправени пред огромни глоби или да бъдат отстранени от пазара.
"Днес открихме официално производство срещу X въз основа на няколко предполагаеми нарушения на Закона за цифровите услуги“, каза говорителят на Европейската комисия Йоханес Барке.
Откриването на производство означава, че сега комисията ще разследва системите и политиките на X, свързани с определени предполагаеми нарушения. Това обаче не предрешава резултата от разследването, уточняват от институцията.

През октомври ЕС заяви, че разследва X за възможно разпространение на терористично съдържание, призиви към насилие и реч на омразата след атаката на Хамас срещу Израел. Тогава от X обявиха, че са премахнали от платформата стотици акаунти, свързани с Хамас.
ЕС каза, че разследването ще разгледа и ефективността на така наречената "система за бележки" на X, която позволява на потребителите да коментират коректността и достоверността на публикациите. Компанията счита този инструмент за надеждна защита срещу дезинформация.
Въпреки това опасенията относно естеството на съдържанието, което се появява на X, се засилиха, след като платформата беше закупена от Илон Мъск през октомври 2022 г.
Една от причините е, че той уволни много от модераторите, като Европейската комисия преди това предупреди, че социалната мрежа има най-голям проблем с дезинформацията, в сравнение с всички останали платформи.
В САЩ противоречията относно екстремистките материали, появяващи се на сайта, доведоха до бойкот на рекламодатели, ожесточени спорове между самия Мъск и определени политици, като дори се появиха и опасения дали X може, в крайна сметка, да фалира.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Wizz Air стартира три нови маршрута от България
09.06.202613 000 кв. м, 340 паркоместа и магазин Фантастико: Столичен квартал ще има нов ритейл парк
09.06.2026Вдигат всички пенсии, отпуснати до края на 2025 г.
09.06.2026„Дигитален мозък“: Летище София внедри нова авангардна система за управление на операциите
09.06.2026КФН отне лиценза на застрахователя „ДаллБогг: Живот и здраве“
09.06.2026Зелен ринг: Започва строежът на 30 км линеен парк в София
09.06.2026Прочети още
„Явно Кандев не е удобен на Пеевски!“ Говори Петър Петров!
darik.bgКои са „Калашниците“ от „Ботунец“? Разкрития на криминален журналист!
darik.bg„Кандев подаде оставка, защото някой е поискал нещо от него!“ Анализ на доц. Милен Иванов
darik.bgСеверен парк и „Семеен парк фест „Надежда“ празнуваха със стотици семейства Деня на детето
9meseca.bg