
Илон Мъск иска X (бившата Twitter) да се превърне във финансово "суперприложение", което да замени банките и всички останали операции на потребителите, свързани с пари. Той очаква тези функции да стартират до края на 2024 г.
Мъск коментира плановете си пред служителите на X по време на общ разговор, цитиран от електронното издание The Verge.
"Когато казвам плащания, имам предвид целия финансов живот. Ако става дума за пари, ще бъде на нашата платформа - пари, ценни книжа или каквото и да било.
Така че няма да става въпрос просто да изпратите 20 долара на свой приятел, а че няма да имате нужда от банкова сметка", заявява милиардерът.
Главният изпълнителен директор на X Линда Якарино казва, че компанията планира това да се превърне в „пълна възможност“ през 2024 г.
В момента се работи за получаване на лицензи за парични преводи в САЩ, за да може да започне да предлага финансови услуги. Мъск се надява да получи останалите документи, от които има нужда, през следващите няколко месеца.

Мъск и преди е обсъждал плановете си да превърне X във финансов център. Той преименува Twitter на своята онлайн банка от ерата на дот-ком бума X.com, която, в крайна сметка, стана част от PayPal.
По-рано той заяви, че платформата ще предлага високодоходни разплащателни сметки, дебитни карти, чекове и кредитни услуги, с цел да позволи на потребителите да изпращат пари навсякъде по света незабавно и в реално време.
Първоначалният план за X.com очевидно все още влиза в плановете на Мъск.
"Пътната карта на продукта X, който стана PayPal, беше написана от мен и Дейвид Сакс през юли 2000 г. И по някаква причина PayPal, след като стана eBay, не само не внедриха останалата част от този списък, но дори се отказаха от куп ключови функции, което е лудост.
Така че PayPal, всъщност, е по-малко завършен продукт от това, което измислихме през юли 2000 г., тоест преди 23 години", смята основателят на Tesla.
Превръщането на X в център за финансови услуги се свързва директно с целта на Мъск платформата да еволюира в "суперприложение", подобно на WeChat в Китай, които предлагат достъп до пазаруване, транспорт и други услуги.
Мъск обаче е изправен пред големи предизвикателства, за да осъществи тази идея. Убеждаването на хората, че имат нужда от такава платформа е едно, но да ги накараш да се доверят на X за целия си финансов живот е съвсем друго, пише The Verge.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
България се изкачва в класация на най-влиятелните паспорти през 2025 г.
преди 6 часаСелото, в което всички снимат за YouTube
преди 7 часаПет признака, че е време да смените работата си
преди 7 часаБрутна и нетна заплата - какво трябва да знаем?
преди 8 часаЗа десетилетие: Светът е похарчил $8.5 трлн. за IT устройства
преди 8 часаСпад в акциите на Nike, Adidas и Puma заради митата спрямо производствените им центрове в Азия
преди 9 часаПрочети още
Орбан прие Нетаняху въпреки заповедта за арест на съда в Хага
darik.bgКитай и ЕС готвят реципрочни мерки срещу митата на Тръмп
darik.bgТурското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgНа живо: Левски удвои срещу ЦСКА 1948, Алекс Колев пропусна дузпа
dsport.bgЛудогорец се отърси от загубата на „Лаута“ с три безответни гола срещу Крумовград
dsport.bgНова детска книга на български за Международния ден на детската книга: „Пазителят на Луната“ от Зошенка
9meseca.bg