Оценката на австрийските компании за бизнес климата в България за 2023 г. се подобрява спрямо миналогодишната.

Близо една пета от мениджърите очакват подобряване на бизнес средата в следващите 12 месеца, 43% не очакват промяна, а делът на песимистите е 37%, но се понижава значително спрямо 2022 г., когато е с близо 10 процентни пункта повече. 

Това заяви търговският съветник към Посолството на Австрия и ръководител на програмата ADVANTAGE AUSTRIA Филип Купфер по време на представянето на резултатите от традиционната годишна бизнес анкета на организацията. 

"Войната в Украйна, опасността от ескалация на геополитическото напрежение и промени в съществуващите търговски маршрути остават най-големите рискови фактори за бизнеса в глобален план", заяви ще Купфер. 

Как австрийският бизнес оценява средата у нас?

По отношение на бизнес средата у нас, най-големите предимства на България като инвестиционна дестинация остават данъчното законодателство (оценено като положително от 81% от австрийските компании) и качеството на местните доставчици (66%). 

57% от мениджърите оценяват с позитивен знак и достъпа до кредити и до капиталовия пазар, както и навременното плащане (62%). 

"Разходите за труд също все още се отчитат като актив на страната. На това мнение са 58% от анкетираните, но делът им намалява, защото през последните години станахме свидетели на значителен ръст във възнагражденията", обясни Купфер. 

Той посочи и в кои области австрийските инвеститори очакват подобрение на бизнес средата. По думите му, един от любопитните изводи в проучването е, че корупцията и престъпността вече не се оценяват като проблем номер 1 у нас.

По този критерий лоша оценка дават 79% от анкетираните мениджъри. Водещият проблем за 80% от тях е бюрокрацията, а на трето място е наличността на работна ръка със 73% негативна оценка от страна на бизнеса. 

"Това е и една от причините ADVANTAGE AUSTRIA вече девета година да организира програма за дуално обучение в България. Финансирането ѝ се осигурява от участващите компании и от австрийското правителство", добави той. 

Подобрение е регистрирано и в оценката на политическата стабилност, която продължава да се калкулира с отрицателен знак от 72% от компаниите, но делът им намалява спрямо предходната година.

Същото важи и за предвидимостта на икономическата политика, която се оценява негативно от 71% от австрийския бизнес. 

"Оказва се, че австрийските компании са по-оптимистично настроени за бизнес средата от българските. Окуражаващо е, че мнозинството от тях оценяват положително работата на своите български партньори и доставчици", коментира председателят на Българската
търговско-промишлена палата Цветан Симеонов.

Какви са очакванията за присъединяването към еврозоната? 

Проучването на ADVANTAGE AUSTRIA показва, че според две трети от анкетираните, ефектите от присъединяването на България към еврозоната ще бъдат положителни. 

"Както Австрия, така и България са експортно ориентирани икономики. При нас еврото беше въведено през 2002 г. и ефектите от това бяха изцяло положителни", заяви Филип Купфер. 

По думите му, през 2023 г. у нас е отчетен спад на чуждестранните инвестиции, но през 2024 г. се очаква известно възстановяване.  "Повечето инвестиции в момента не идват от нови компании, а от вече присъстващите в страната", отчете още Купфер. 

Какво казва бизнесът? 

В представянето на резултатите от годишната анкета на ADVANTAGE AUSTRIA участваха управителят на Кроношпан България Николай Банков, управителят на EVN България Груп Александър Сипек и главният изпълнителен директор и председател на управителния съвет на Булстрад Живот Виена Иншурънс Груп Светла Несторова, в качеството си на представители на австрийския бизнес у нас. 

Светла Несторова заяви, че в България потенциалът за развитие на застрахователните услуги все още е голям, тъй като страната ни изостава от повечето европейски държави по степен на обезпечаване със застрахователни продукти. 

"Булстрад присъства на българския пазар от 30 години, а Виена Иншурънс Груп оперира в 30 държави с над 50 компании и обслужва 28 млн. клиенти", заяви Несторова. 

По думите ѝ, присъединяването на България към еврозоната ще бъде положително не само за застрахователния, но и за целия финансов сектор, тъй като ще спести много разходи и ще осигури по-добри продукти за потребителите. 

Александър Сипек от EVN посочи дигитализацията като един от приоритетите за привличане на повече чуждестранни инвестиции у нас. "Много компании имат собствени системи, но те не са интегрирани с държавните институции и администрацията, което създава проблеми за потребителите и за бизнеса", заяви Сипек. 

Той е на мнение, че България има много други предимства, освен ниските данъци, и остава привлекатлно място за правене на бизнес. Създаването на квалифицирана работна ръка и ускоряването на административните процеси обаче са областите, в които са нужни повече усилия. 

Николай Банков от Кроношпан заяви, че мебелната промишленост формира 3% от брутния вътрешен продукт на България. Един от основните проблеми обаче е начинът, по който се управляват горите, тъй като в периода от 1960 до 2020 г. е имало устойчив прираст на този ресурс, докато в последните три години се наблюдава спад. 

"С тази тема се спекулира много, тъй като в публичното пространство често се прокрадва тезата, че ако горите се използват, те се унищожават, а всъщност е точно обратното. Когато гората не се използва, тя залинява", обясни Банков. 

По думите му, у нас се използва само 55% от годишния прираст на горския фонд, докато в държави, като Швеция и Австрия, използват над 80%. Статистиката показва, че през 2023 г. добивът на дървесина у нас е най-ниският от началото на 21-ви век. 

Членството в Шенген и австрийската позиция  

Представителите на австрийски бизнес у нас коментираха и темата за присъединяването на България към Шенгенското пространство, отказът на Австрия да разреши пълноправното членство на страната ни и призивите за бойкот на австрийски стоки и компании, които се рапространяват в публичното пространство. 

Според Цветан Симеонов от БТПП, подобни призиви и мерки никога не са ефективни. "Гласът на бизнеса често звучи по-разумно от този на политиците. А австрийският бизнес винаги е подкрепял присъединяването на България към Шенген", заяви Симеонов. 

Според Филип Купфер, икономиките на България и Австрия са тясно свързани и подобни призиви за бойкот биха имали единствено негативен ефект - и то не само за австрийския бизнес, а за двете страни.