Всеки може да зададе въпрос на ChatGPT или да го накара да изпълни някаква задача. Популярният чатбот обаче е особено полезен за служителите в три конкретни индустрии, смята Сам Алтман, главен изпълнителен директор на OpenAI.

“От гледна точка на подобряване на производителността, програмирането може би е сферата, за която сме най-въодушевени днес. На този етап ChtGPT е широко мобилизиран и с мащабна употреба,” заяви наскоро Алтман по време на подкаст с Бил Гейтс.

“Здравеопазването и образованието са две неща, които се изкачват по тази крива и ние сме въодушевени и за това,” допълва той.

Алтман, чиято компания стои зад ChatGPT, отбеляза, че днешните AI системи “определено не могат да вършат тази работа вместо вас”.

В тези три сфери обаче, служители може да се облагодетелстват от използването на чатбот като инструмент за подобряване на производителността, заяви той. Ето как.

Програмиране

ChatGPT може да помага на програмистите да приключват работата си до три пъти по-бързо от обикновеното, казва Алтман.

Системата може да помага със задачи, като преглеждане на написан програмистки код за грешки, писането на тестови казуси, отговарянето на въпроси на програмиста и дори генерирането на нов код изцяло самостоятелно, допълва той.

Ключовата дума е “помага.” GPT-4, който OpenAI пусна през миналата година, дава грешен отговор на въпроси, свързани с програмирането, почти в 50% от случаите, според проучване от 2023 г. на учени от Станфордския университет и Калифорнийския университет в Бъркли.

Програмистите, които използват помощта на ChatGPT в работата си, трябва да подхождат предпазливо и да проверяват отново всичко, което чатботът казва — процес, който може да е по-бърз, отколкото ако тези задачи се изпълняват ръчно.

Целта не е да се помага на програмистите да вършат повече работа за по-малко време, казва Алтман. Според него, подобна промяна в производителността може и би трябвало да дава на хората повече свободно време, за да мислят нетрадиционно.

Образование

Понастоящем AI системите могат да помагат на учителите да изготвят учебна програма или персонализирани планове за уроци за конкретни ученици.

Те също така могат да пестят време на учителите, като изпълняват различни административни задачи вместо тях, като следене на присъствието или изпращането на автоматизирани напомняния за задачи.

Те може също така да са полезни при научаването на нови езици. Образователни компании, като Duolingo, започнаха, донякъде противоречиво, да съкращават служители и да разчитат все повече на AI.

Гейтс също похвали способността на ChatGPT да създава програми за обучение с надеждата за разширяването на достъпа до персонализирани преподаватели за ученици в отдалечени и недостатъчно обслужвани общности.

“Изкуственият интелект ще постигне тези способности да бъде толкова добър преподавател, колкото всеки човек някога би могъл,” заяви Гейтс в свое изказване през миналия април.

Някои преподаватели се притесняват, че инструменти, като ChatGPT, биха улеснили преписването. Проучванията досега не показват да има ръст на преписващите, но грешките, които AI може да допуска, означава, че родителите и учителите трябва да напомнят на учениците никога да не разчитат само на него, казва пред CNBC психологът доктор Това Клайн.

Здравеопазване

Чатботът на OpenAI вече издържа успешно изпита, необходим за медицински лиценз в САЩ, но експерти предупреждават, че заради склонността на системата към грешки в обозримо бъдеще е малко вероятно повечето пациенти да ѝ се доверяват.

AI инструментите обаче могат да помогнат на лекарите, изпълнявайки ролята на дигитален помощник с времеемки административни задачи, като попълване на застрахователни документи, заяви през миналата година президентът на Американската медицинска асоциация (АМА) Джеси Еренфелд.

Подобни инструменти биха могли да анализират проучвания и да систематизира медицинските истории на пациентите, според АМА. Те също така могат да пестят време и да образоват студентите по медицина, като отговарят на много от техните най-често задавани въпроси.

Отвъд лекарския кабинет, някои фармацевтични компании използват ChatGPT, за да автоматизират части от процесите по откриване и проучване на нови лекарства, пише Гейтс в свой блогпост през 2023 г.

“Един от приоритетите на фондацията на Гейтс по отношение на AI е да гарантира, че тези инструменти ще се използват за здравословните проблеми на най-бедните хора по света, в това число СПИН, туберкулоза и малария,” пише той.

Алтман сподели същото мнение по време на подкаста, отбелязвайки, че технологията е едва в началния си етап на развитие.

“Нещата, които виждаме сега, са много въодушевяващи и чудесни, но по отношение на тази технология винаги трябва да се споменава, че в следващите пет или десет години тя ще се подобрява значително,” казва Алтман.

“Моделите, с които разполагаме в момента, са най-глупавите, които някога ще има,” допълва той.