
Каратът е единица, която се използва за измерване на теглото на диамантите и други скъпоценни камъни, както и за чистотата на ценните метали.
При металите каратът е мярка за съдържанието на основния метал в златни и платинови сплави. Един карат е 1/24 тегловна част съдържание на чист метал, тоест 24-каратовото злато е "чисто" почти на 100%, 12-каратовото е с чистота 50% и т.н.
При диамантите каратите нямат нищо общо с чистотата или качеството. Те показват единствено теглото на камъка, като един карат е равен на 0.2 грама.
Откъде обаче идва името на мерната единица и защо точно тя е избрана за тази цел?

Древните гърци са открили, че семената на вечнозеленото растение рожков (Ceratonia siligua) винаги са с еднакво тегло (около 0.2 грама) и затова го използвали за измерване на теглото на благородните метали.
Те често търгували и преговаряли с арабите, които за първи път чули от гърците думата "карати". Тя навлиза в английския език в средата на 15-и век и произлиза от френската дума "carat", която на свой ред е взета от италианската "carato".
Според повечето историци и лингвисти обаче, коренът ѝ почти със сигурност произлиза от арабското "qīrāṭ", което пък идва от гръцкото "kerátion" - семе от рожков.

Във времената на Древна Елада и на Римската империя каратът се използвал като единица за тегло, но по-късно бил приспособен и към измерването на чистотата на златото и платината.
През 309 г. след Новата ера римският император Константин I започва да сече нова златна монета солид, която представлява 1/72 либра злато, равно на маса от 24 силикви, където всяка силиква (или карат) е 1 ⁄1728 от либрата.
Смята се, че това е първата мярка за стойността на карата, измерена в злато.
Ранните златари и занаятчии разработили методи за определяне на чистотата на златото чрез смесването му с други метали, като сребро, мед или цинк. Този процес помага за създаването на златни сплави с различни цветове и твърдост, подходящи за различни приложения.
През Средновековието семената от рожков се превръщат в стандарт за претегляне на скъпоценни камъни, особено в района на Средиземноморието. Търговците използвали тези семена за балансиране на везните и теглото на един карат било установено като еквивалентно на теглото на едно семе от рожков.
През 19-и век, с появата на метричната система, каратът е стандартизиран. През 1907 г. Международният съюз по чиста и приложна химия (IUPAC) официално дефинира карата като 200 милиграма (0.2 грама).
Днес каратът е общопризнат като единица за тегло за скъпоценните камъни и се използва в бижутерската индустрия по целия свят.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бивш фризьор и семейството му ще спечелят $1.1 млрд. от продажбата на Skechers
17.05.2025Преди 45 години Карл Сейгън обясни четвъртото измерение – с помощта на ябълка
17.05.2025Защо гърците окачват октоподи на слънце?
17.05.2025Историята на Нюйоркската фондова борса
17.05.2025Berkshire Hathaway разпродава банковите си инвестиции
17.05.2025Дългите работни часове променят структурата на мозъка?
17.05.2025Прочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgБУТОНКИТЕ: Какво видя Левски в евроогледалото?
dsport.bgЛевски изпусна нервен Лудогорец в голово шоу на „Герена“
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg