Каратът е единица, която се използва за измерване на теглото на диамантите и други скъпоценни камъни, както и за чистотата на ценните метали.
При металите каратът е мярка за съдържанието на основния метал в златни и платинови сплави. Един карат е 1/24 тегловна част съдържание на чист метал, тоест 24-каратовото злато е "чисто" почти на 100%, 12-каратовото е с чистота 50% и т.н.
При диамантите каратите нямат нищо общо с чистотата или качеството. Те показват единствено теглото на камъка, като един карат е равен на 0.2 грама.
Откъде обаче идва името на мерната единица и защо точно тя е избрана за тази цел?
Древните гърци са открили, че семената на вечнозеленото растение рожков (Ceratonia siligua) винаги са с еднакво тегло (около 0.2 грама) и затова го използвали за измерване на теглото на благородните метали.
Те често търгували и преговаряли с арабите, които за първи път чули от гърците думата "карати". Тя навлиза в английския език в средата на 15-и век и произлиза от френската дума "carat", която на свой ред е взета от италианската "carato".
Според повечето историци и лингвисти обаче, коренът ѝ почти със сигурност произлиза от арабското "qīrāṭ", което пък идва от гръцкото "kerátion" - семе от рожков.
Във времената на Древна Елада и на Римската империя каратът се използвал като единица за тегло, но по-късно бил приспособен и към измерването на чистотата на златото и платината.
През 309 г. след Новата ера римският император Константин I започва да сече нова златна монета солид, която представлява 1/72 либра злато, равно на маса от 24 силикви, където всяка силиква (или карат) е 1 ⁄1728 от либрата.
Смята се, че това е първата мярка за стойността на карата, измерена в злато.
Ранните златари и занаятчии разработили методи за определяне на чистотата на златото чрез смесването му с други метали, като сребро, мед или цинк. Този процес помага за създаването на златни сплави с различни цветове и твърдост, подходящи за различни приложения.
През Средновековието семената от рожков се превръщат в стандарт за претегляне на скъпоценни камъни, особено в района на Средиземноморието. Търговците използвали тези семена за балансиране на везните и теглото на един карат било установено като еквивалентно на теглото на едно семе от рожков.
През 19-и век, с появата на метричната система, каратът е стандартизиран. През 1907 г. Международният съюз по чиста и приложна химия (IUPAC) официално дефинира карата като 200 милиграма (0.2 грама).
Днес каратът е общопризнат като единица за тегло за скъпоценните камъни и се използва в бижутерската индустрия по целия свят.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Ърнест Дюшен: Забравеният откривател на антибиотиците
преди 16 минДевин с приза за опазване на биоразнообразието на ESG Awards 2024 PwC
преди 45 минЕС отчита рекорд на пътническия ЖП транспорт
преди 1 часНа 29.11.2024 г.: Изтича валидността на IBAN номерата, съдържащи RZBB
преди 1 часТурската планина от легендите, която гори от векове
преди 1 часРискът да попаднем на фалшиви стоки се засилва
преди 2 часаПрочети още
Тръмп заплаши ЕС: Ще платят „висока цена“, ако стана президент
darik.bgДжо Байдън нарече симпатизантите на Тръмп “боклук“ (ВИДЕО)
darik.bgХиляди грузинци излязоха по улиците на Тбилиси, за да протестират срещу изборните резултати
darik.bgСтоян Орманджиев напусна ЦСКА
dsport.bgЛицата на FootballNext: Опитът на Фейенорд след 23 години в гранда от Нидерландия
dsport.bg10 двойки близнаци се раждат под покрива на болница 'Селена' през октомври
9meseca.bg5 неща, които правят вашата кухня да изглежда организирана
idei.bgКак да почистим душ кабината?
idei.bgКак да обзаведете спалнята, ако имате алергии
idei.bg