Борсовият индекс S&P 500 записа рекордни нива в пет поредни сесии, а тази седмица Dow Jones Industrial Average премина границата от 38 000 пункта за първи път в историята. Икономиката расте, инфлацията отслабва, а революцията при изкуствения интелект (AI) процъфтява.

Всичко това възвести завръщането на екстремната алчност на Уолстрийт.

Технологичнит индекс Nasdaq отчита повишение от над 3.5% от началото на годината, а първият месец още не е приключил. S&P 500 нараства с 2.6%, а Dow Jones отчита ръст от над 1%. S&P 500 и Nasdaq записаха повишения в шеста поредна сесия, а трите индекса вече нарастват с по над 100% от дъната си, достигнати по време на пандемията.

Индексът на страха и алчността на CNN, който следи седем индикатора за пазарните нагласи в САЩ, навлезе в територията на “Екстремната алчност” през тази седмица, което представлява стряскащ обрат, в сравнение само с преди няколко месеца, когато беше на територията на „Екстремния страх“.

Какво стои зад тази промяна в пазарните нагласи?

Идеята за меко приземяване (когато инфлацията отслабне, а икономиката избегне рецесия) вероятно играе голяма роля.

Брутният вътрешен продукт на САЩ, с отчетена инфлация, нараства с 3.3% през четвъртото тримесечие на 2023 г., показаха изнесените през тази седмица официални данни. Предварителните очаквания бяха за едва 1.5% ръст, според оценки на FactSet.

Потребителските разходи, които съставляват около две трети от щатската икономика, също нарастват с 2.8% през четвъртото тримесечие. Междувременно, инфлацията се понижава в предходните три месеца.

Ценовият индекс на разходите за лично потребление (PCE), който е предпочитаният от Федералния резерв измерител на инфлацията, беше на ниво от 1.7% през миналото тримесечие, което е под целта от 2% на централната банка.

Повечето участници в анкета на Националната асоциация за бизнес икономика казват, че САЩ ще избегне рецесия през тази година, каквато мнозина прогнозираха за 2023 г.

Това е “рецесията, която не се случи,” казва Лидия Бусур, старши икономист в EY.

“Като цяло, икономиката премина през 2023 г. със среден растеж от 2.5% за годината, опровергавайки с лекота консенсусните очаквания за рецесия. Нашите прогнози са за меко приземяване - като най-вероятния резултат през тази година, въпреки че различни насрещни ветрове и рискове оставят 35% вероятност от рецесия.”

Ръководители в централната банка вече очакват и обсъждат открито понижения на лихвите през тази година.

Финансовите пазари в момента предвиждат приблизително 51% вероятност Фед да понижи лихвите през март и около 90% вероятност да го направи през май, според CME FedWatch Tool.

Бумът в сферата на изкуствения интелект е основният двигател на поскъпването на акциите напоследък. А прохождащата индустрия може да увеличи производителността в идните години.

“В следващите няколко години основното въздействие на AI върху работата ще бъде да помага на хората да я вършат по-ефективно, независимо дали работят в завод или в офис,” заяви през миналата година основателят на Microsoft Бил Гейтс.

Акциите на Microsoft поскъпват с около 7.7% за годината, а в сряда софтуерният гигант стана едва втората компания в историята с пазарна капитализация от над 3 трлн., след като бумът при AI оскъпи акциите ѝ.

Акциите на Meta поскъпнаха с 1.4% в сряда, с което пазарната капитализация на компанията надхвърли 1 трлн. долара.