През април тази година се очаква поредното "разполовяване" на биткойна, което ще намали наполовина скоростта на "добива" на криптовалутата.

В исторически план това събитие катализира ръст в стойността и привлича вниманието на инвеститорите. Дали обаче и този път ще видим подобно поскъпване не е напълно сигурно, тъй като цената на биткойна зависи и от други фактори, пише електронното издание FX Empire. 

Какво представлява "разполовяването" на биткойн? 

Биткойнът е дигитална валута, която работи в децентрализирана компютърна мрежа, наречена блокчейн. Определящата характеристика на биткойн се крие в ограниченото му предлагане от 21 милиона монети, придобити чрез процеса на т. нар. "копаене", или "добив".

Процесът използва компютърна мощност за решаване на сложни математически пъзели и проверка на транзакции в биткойн мрежата.

Новоизкопаните биткойни се дават на "миньорите" като награда за техния труд. Конкретното количество, което те получават за всеки блок (набор от транзакции), варира.

На всеки 210 000 блока, или приблизително на всеки четири години, наградите на миньорите се намаляват наполовина. Това явление се нарича "разполовяване".

Целта му е да се поддържа известен недостиг на пазара, като същевременно се управляват темповете на инфлация. Предположението е, че с намаляването на броя на новите емитирани биткойни търсенето ще се увеличава и съответно цените ще се повишават.

Това се основава на икономическата концепция за търсене и предлагане. Преполовяването обаче на практика удвоява цената и сложността на копаене, намалявайки рентабилността на миньорите.

Това може да накара някои от тях да напуснат пазара, с което да се намали и общата изчислителна мощност на мрежата.

Следващото разполовяване на биткойна ще се случи, когато броят на блоковете достигне 840 000. Очаква се това да се случи през април 2024 г., след което наградата за блок ще намалее от 6.25 на 3.125 биткойна.

Това ще бъде четвъртото разполовяване в историята на криптовалутата. Предишните три се случиха през 2012, 2016 и 2020 г. 

Възможно ли е инвеститорите да се възползват от разполовяването?

Ако приемем, че търсенето на криптовалутата е сравнително постоянно, намаляването на предлагането наполовина се очаква да удвои стойността на актива. Историческите данни показват, че инвестициите в биткойн преди разполовяването са били печеливша стратегия.

"Обикновено биткойнът започва да расте около шест месеца преди разопловяването и не се променя много по време на самата му реализация. В миналото пикът на цените обикновено се е наблюдавал повече от година след самото разполовяване", коментира анализаторът на Octa Кар Йонг Анг.

Историческата динамика през годините, предшестващи и последващи процеса на разполовяването на биткойна през последните три цикъла, разкрива значителен ръст на цените.

По време на тези двугодишни периоди биткойнът претърпява забележителни увеличения - приблизително 30 000% през 2012 г., 786% през 2016 г. и 712% през 2020 г. Ако биткойнът потвърди тендецията и този път, цената му може да достигне границата от $220 000 през 2025 г. .

Търговците обаче обикновено се съсредоточават върху по-кратки периоди и времеви хоризонти. Статистиката показва, че 150 дни след първото преполовяване цената на криптовалутата е скочила с 928%, последвана от увеличение с 16.6% след второто преполовяване и с 25.8% след третото.

Върху криптопазара в днешно време обаче влияят и редица други фактори, например хакерски атаки или фалити на крипто компании, общите тенденции на капиталовите пазари, движението на портфейлите на големите играчи (т. нар. "китове" или регулаторни промени, като одобрението на първите биткойн ETF-и по-рано този месец). 

В резултат на това ефектът от бъдещите разполовявания на наградата за миньорите може и да не е същият, като тези от предишните, предупреждават експертите.