
Представете си, че сте на парти, където попадате на страхотна игра. Играчите се забавляват и има големи награди, които могат да спечелят.
Решавате да участвате, влагате парите си и започвате да играете. Въпреки това, точно когато сте на път да спечелите, организаторът на играта изчезва с парите на всички.
Точно това се случва и в света на криптовалутите с т. нар. "изтегляне на килимчето" (от англ. rug pull), което е една от най-разпространените злонамерени практики.
Криптоизмамите са често срещани при децентрализираните финанси (DeFi), тъй като няма въведени разпоредби, които да контролират функционирането на проектите, пише Coin Telegraph.
Отделно лице или група разработчици може да създаде шум около даден криптопроект, за да привлече търговци. С нарастването на вълнението много хора инвестират чрез закупуване на токени, след което разработчиците внезапно разпродават притежанията си и изчезват, оставяйки инвеститорите с празни ръце.
Внезапният край на проекта води до рязък спад на цената на неговия токен и инвеститорите губят по-голямата част от парите си.
Точно такъв беше случаят с Ружа Игнатова, известна като "криптокралицата", която беше сред основателите на OneCoin през 2014 г., позиционирайки го като "революционна криптовалута". По-късно се оказа, че това е фалшива Понци схема, която открадна милиарди от инвеститори по целия свят.
През 2017 г. крипто кралицата изчезна, а местонахождението ѝ все още е загадка. OneCoin пък остана като една от най-големите криптоизмами в историята.

Как работи "изтеглянето на килимчето" в криптоиндустрията?
Злонамерините играчи могат да извършват подобни измами по няколко начина. Един от тях е разработчиците да въведат "скрити вратички" в т. нар. интелигентни договори, за да контролират токените или да откраднат криптовалута от инвеститорите.
В такава схема нечестното поведение на разработчиците е очевидно още от самото начало. Те могат да използват и техника, наречена дъмпинг. Тя включва измамници, които бързо разпродават своите притежания в криптовалута.
Това действие драстично намалява стойността на токените на останалите инвеститори, което води до загуби. При криптовалутите тези схеми се отнасят до пазарна манипулация, при която измамниците умишлено повишават цената на даден актив и след това продават притежанията си на висока цена. Това действие води до значителни загуби за другите инвеститори.
Третият начин, по който измамниците могат да извършат издърпване на килима, е като ограничат поръчките за продажба. Те ограничават продажбите на токени за всички, с изключение на няколко конкретни адреса.
Това им позволява да продават своите токени по желание, докато обикновените притежатели остават неспособни да продават, което, в крайна сметка, прави активите им безполезни.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Печалбата на родните банки падна с 46 млн. лв. за два месеца
преди 6 часаКристин Лагард: Борбата с инфлацията е ежедневна битка
преди 8 часаРасте инвеститорският интерес към сделките MEGA
преди 9 часаКитай инжектира $69 млрд. в четири държавни банки
преди 9 часаКое е най-недооцененото естествено чудо на Европа?
преди 10 часаЕксперт: Много внимавайте на кого доверявате парите си
преди 11 часаПрочети още
AI в Холивуд - враг или най-добър приятел?
darik.bgЧерни облаци за Орбан: Новият германски канцлер с идеи как да озапти „грешния“ Виктор
darik.bgХуманитарна криза в Мианмар след труса, ООН зове за още помощ
darik.bgЗингаревич обяви каква част от акциите си продава, Ботев Пловдив се нуждае от 10 милиона евро
dsport.bgЗаради отвличане и рекет - арестуваха бивши футболисти на Локомотив и Ботев Пловдив
dsport.bgКак лятното часово време ни влияе и как да се адаптираме по-лесно?
9meseca.bg