
Европейската централна банка трябва да бъде търпелива с намаляването на лихвените проценти, тъй като инфлацията може да избухне отново. За това предупреди Изабел Шнабел, член на управляващия борд на ЕЦБ, в интервю за Financial Times, цитирано от Ройтерс.
Основният лихвен процент в еврозоната е на рекордно високи нива от септември миналата година насам, но дебатът за евентуалното облекчаване на монетарната политика се засилва.
Според много анализатори и пазарни участници, централната банка ще започне да обръща курса си тази пролет, на фона на слабия икономически растеж и намаляващия ценови натиск. Шнабел обаче е на мнение, че намаляването на лихвите твърде рано би било грешка.
"Очакванията за цените на услугите се повишават няколко месеца подред. Наблюдаваме устойчива инфлация на услугите и стабилен пазар на труда, като в същото време виждаме и значително разхлабване на условията за кредитиране", коментира тя.
Възобновяването на инфлацията не е основният сценарий, по който работи ЕЦБ, но, според Шнабел, икономическите данни изискват повече предпазливост по отношение на твърде бързото облекчаване на паричната политика, особено след като прекъсванията на корабоплаването в Червено море предизвикаха опасения за нови проблеми по веригата за доставки.

"Бих казала, че сега навлизаме в критична фаза, в която калибрирането и трансмисията на паричната политика стават особено важни, защото всичко е свързано с ограничаването на вторичните ефекти“, коментира Шнабел.
Докато консерваторите и т. нар. "ястреби" твърдят, че е необходимо търпение при намаляването на лихвите, повечето, така или иначе, са на мнение, че следващият ход на институцията ще бъде понижение.
То може и да не се случи още през април, но около средата на годината изглежда безспорно, според анализаторите.
Шнабел е оптимистично настроена, че фирмите ще поемат част от скорошния ръст на заплатите, както ЕЦБ отдавна се надяваше, тъй като икономическият растеж е слаб и те нямат много възможности да налагат по-високи разходи на клиентите.
"Ако търсенето бъде задържано от рестриктивната парична политика, ще бъде много по-трудно за фирмите да прехвърлят по-високите си разходи за потребителите. Виждаме някои доказателства, че това се случва", заяви още тя.
"Постигнахме значителен напредък в борбата с инфлацията и това е добра новина, но все още не сме я победили", добави Шнабел.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Как се промени инфлацията в Хърватия, Естония, Латвия, Литва и Словакия след влизането в еврозоната?
- Ето колко пари държат средно на депозит богаташите у нас
- Какво представлява Европейската централна банка и какво значение има за България?
- Трейдъри: Възходът на еврото е приливна вълна, която в момента се надига
Калкулатори
Най-ново
Историята на Харолд Гилис: Бащата на пластичната хирургия
преди 57 минТази синя пещера в Гърция изглежда като от друг свят, а е само на няколко часа от България
преди 1 часТази подправка е по-ценна от злато – цената ѝ достига до 40 евро за грам
преди 2 часаЗащо мъжете са с по-голям въглероден отпечатък от жените?
преди 2 часаИмотното портфолио на Марк Зукърбърг вече се оценява на $300 млн.
преди 3 часаGoogle One надхвърли 150 милиона абонати
преди 3 часаПрочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgСедем години изгнание – ходенето по мъките за Динозавъра от Севера
dsport.bgБУТОНКИТЕ: Какво видя Левски в евроогледалото?
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg