
Европейската централна банка трябва да бъде търпелива с намаляването на лихвените проценти, тъй като инфлацията може да избухне отново. За това предупреди Изабел Шнабел, член на управляващия борд на ЕЦБ, в интервю за Financial Times, цитирано от Ройтерс.
Основният лихвен процент в еврозоната е на рекордно високи нива от септември миналата година насам, но дебатът за евентуалното облекчаване на монетарната политика се засилва.
Според много анализатори и пазарни участници, централната банка ще започне да обръща курса си тази пролет, на фона на слабия икономически растеж и намаляващия ценови натиск. Шнабел обаче е на мнение, че намаляването на лихвите твърде рано би било грешка.
"Очакванията за цените на услугите се повишават няколко месеца подред. Наблюдаваме устойчива инфлация на услугите и стабилен пазар на труда, като в същото време виждаме и значително разхлабване на условията за кредитиране", коментира тя.
Възобновяването на инфлацията не е основният сценарий, по който работи ЕЦБ, но, според Шнабел, икономическите данни изискват повече предпазливост по отношение на твърде бързото облекчаване на паричната политика, особено след като прекъсванията на корабоплаването в Червено море предизвикаха опасения за нови проблеми по веригата за доставки.

"Бих казала, че сега навлизаме в критична фаза, в която калибрирането и трансмисията на паричната политика стават особено важни, защото всичко е свързано с ограничаването на вторичните ефекти“, коментира Шнабел.
Докато консерваторите и т. нар. "ястреби" твърдят, че е необходимо търпение при намаляването на лихвите, повечето, така или иначе, са на мнение, че следващият ход на институцията ще бъде понижение.
То може и да не се случи още през април, но около средата на годината изглежда безспорно, според анализаторите.
Шнабел е оптимистично настроена, че фирмите ще поемат част от скорошния ръст на заплатите, както ЕЦБ отдавна се надяваше, тъй като икономическият растеж е слаб и те нямат много възможности да налагат по-високи разходи на клиентите.
"Ако търсенето бъде задържано от рестриктивната парична политика, ще бъде много по-трудно за фирмите да прехвърлят по-високите си разходи за потребителите. Виждаме някои доказателства, че това се случва", заяви още тя.
"Постигнахме значителен напредък в борбата с инфлацията и това е добра новина, но все още не сме я победили", добави Шнабел.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Как се промени инфлацията в Хърватия, Естония, Латвия, Литва и Словакия след влизането в еврозоната?
- Ето колко пари държат средно на депозит богаташите у нас
- Какво представлява Европейската централна банка и какво значение има за България?
- Трейдъри: Възходът на еврото е приливна вълна, която в момента се надига
Калкулатори
Най-ново
Бивш фризьор и семейството му ще спечелят $1.1 млрд. от продажбата на Skechers
17.05.2025Преди 45 години Карл Сейгън обясни четвъртото измерение – с помощта на ябълка
17.05.2025Защо гърците окачват октоподи на слънце?
17.05.2025Историята на Нюйоркската фондова борса
17.05.2025Berkshire Hathaway разпродава банковите си инвестиции
17.05.2025Дългите работни часове променят структурата на мозъка?
17.05.2025Прочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgБУТОНКИТЕ: Какво видя Левски в евроогледалото?
dsport.bgЛевски изпусна нервен Лудогорец в голово шоу на „Герена“
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg