Летвата за влизане в клуба на най-богатия 1% от хората по света се вдига все повече.
Натрупването на богатство, подхранвано до голяма степен от “силното представяне” на щатската икономика и на възстановяването на пазара на акции, повиши минималните изисквания за това хората да се наредят сред най-богатите в своите държави, показва доклад на Knight Frank, цитиран от CNBC.
От консултантската компания отбелязват, че Монако, където има най-висока концентрация на милионери в света, запазва първото си място с праг за влизане в клуба на най-богатия 1% от 12.9 млн. долара, който бележи повишение от 4%, в сравнение с предходната година.
Второто място е за Люксембург, където минималният праг е 10.8 млн. долара, а челната тройка се оформя от Швейцария с 8.5 млн. долара.
На четвъртата позиция се нарежда САЩ, където човек може да попадне сред най-богатия 1%, ако разполага с минимум 5.8 млн. долара, което е с 15% повече, в сравнение с предходната година.
С праг от 5.2 млн. долара, Сингапур заема петото място и оглавява Азиатско-тихоокеанския регион по този показател. Градът държава, наред с Хонконг, е лидер в надпреварата за приемането на новоизпечени богаташи от Азия.
Двете държави предлагат данъчни стимули и благоприятни за бизнеса регулации, за да привлекат 1 100 семейни офиса, които управляват активи за над 4 трлн. долара.
Колкото и ексклузивно да звучи клубът на най-богатия 1%, влизането в него все още е относително “по-лесно”, в сравнение с присъединяването към този на ултрабогатите, за който прагът в световен мащаб е 30 млн. долара, според Knight Frank.
Констатациите от доклада очертават значителните разлики по отношение на разпределението на богатството в отделните държави, казва Лиъм Бейли, глобален ръководител Изследвания в Knight Frank.
“Тъй като западните страни, по-конкретно, се борят с държавни дефицити и необходимостта от увеличение на данъчните постъпления, може да очакваме по-голям акцент на политиката върху това къде се намира богатството,” допълва Бейли.
Той подчертава, че правителствата ще трябва да поддържат тясната линия между облагането с данъци на богатството и насърчаването на неговия растеж, тъй като се стремят да стимулират икономическия ръст.
Броят на богатите хора се очаква да нарасне с 28.1% в петте години до 2028 г., което е много по-малко, в сравнение с увеличението от 44%, отчетено за петгодишния период до 2023 г., отбелязват от Knight Frank.
Най-новите данни също така подчертават разделението между богатите и бедните по света. От 2020 г. насам петимата най-богати хора в света са увеличили богатството си над два пъти, докато за същия период 5 млрд. души са станали по-бедни, според доклад на глобалната организация Oxfam America.
Основният двигател на неравенството са корпорациите, които се съпротивляват срещу увеличението на минималното заплащане и срещу профсъюзите, посочват от Oxfam.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Как железниците вдъхновяват създаването на часовите зони?
преди 12 часаКалните вулкани на Бузъу: Пейзаж от друга планета
преди 12 часаКои пенсионни фондове отчитат над 10% доходност за последните 24 месеца?
преди 13 часаРеставрират крепостта Баба Вида
преди 14 часаРесторант на планински връх отвори след пожар и реконструкция за € 32 млн.
преди 14 часаИспания глоби пет нискотарифни превозвача общо със 179 млн. евро
23.11.2024Прочети още
Дежавю за феновете на Адел: Певицата отново излиза в дълга певческа ваканция
darik.bgАмериканците отброяват дните до Деня на благодарността
darik.bgРусия готви кибервойна срещу Великобритания
darik.bgЦветан Василев: Ботев е поставен в непоносима ситуация с цел неговото овладяване (ВИДЕО)
dsport.bgМъри Стоилов смълча Истанбул след паметен обрат пред Жозе Моуриньо
dsport.bgХора с различни идеи, обединени от една кауза - опазването на българската природа
9meseca.bg6 неща, които правят дори най-стилния коридор да изглежда разхвърлян
idei.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bg