В една лятна вечер през 1889 г. Артър Конан Дойл и Оскар Уайлд вечерят в хотел Langham в Лондон с Дж. М. Стодарт - американския бизнесмен и редактор на списание Lippincott’s Monthly Magazine.

Когато си тръгва от срещата, Уайлд се е ангажирал да напише „Портретът на Дориан Грей“, а Конан Дойл се беше съгласил да създаде „Знакът на четиримата“ - една от най-известните му истории за Шерлок Холмс.

Сега писмата на Конан Дойл, разказващи за тази съдбоносна вечеря, и неговият единствен ръкопис на „Знакът на четиримата“ се продават на търг от Sotheby’s в Ню Йорк, заедно с други литературни съкровища.

Само ръкописът се очаква да достигне цена от 1.2 милиона долара, като се има предвид уникалното му значение и статут на най-ценен предмет на Конан Дойл, предлаган някога на търг.

Самият ръкопис е изключително чист, като съдържа само редакциите на Стодарт за американизиране на правописа и няколко зачеркнати думи, докато самият Конан Дойл коригира работата си.

Всички други оцелели негови ръкописи, повечето от които се намират в музеи, също показват малко признаци на редакция, разказва международният старши специалист по книги и ръкописи на аукционната къща Селби Кифър пред CNN.

„Знакът на четиримата“ е вторият роман на Конан Дойл за Шерлок Холмс, поръчан от Стодарт, чиято цел е да се възползва от популярността на първото приключение на детектива в „Етюд в червено“.

Списание Lippincott’s публикува историята през 1890 г. и приключенията на Холмс и д-р Уотсън се оказват изключително популярни сред читателите от двете страни на Атлантика.

Ръкописът е само част от колекция, събрана от д-р Родни П. Суонтко - колекционер от Чикаго, починал преди две години.

Сред артикулите, които ще бъдат предложени на търга, са четири романа на Ф. Скот Фицджералд, единият от които е копие на „Великият Гетсби“, което се очаква да донесе до 250 000 долара.

В продажбата са включени и копия от първото издание на „Лолита“, подписано от автора Владимир Набоков и изпратено на колегата му писател Греъм Грийн. Търгът ще се проведе в Ню Йорк на 26 юни.