Единадесет компании са подали документи за процедурата по избор на предпроектно проучване за строеж на втория мост над Дунав при Гюргево от румънска страна.

Това съобщи в пост във Facebook Кристиан Пистол, генерален директор на пътната агенция на северната ни съседка. 

Сред кандидатите са румънски компании, но и турски, италиански, испански, южнокорейски и португалски компании, като дори има съвместен проект между Япония и България на сдружение PADECO COMPANY LIMITED и PROJECT PLANNING & MANAGEMENT Ltd.

Колко струва проучването за строеж на "Дунав мост 3"?

Прогнозната стойност на договора за изготвяне на Технико-икономическото проучване (Feasibility Study) е 12.27 милиона евро (60.87 милиона леи) (без ДДС), като средствата се осигуряват по линия на CEF 2 (Механизъм за свързване на Европа) – компонент Военна мобилност.

Проучването, което трябва да бъде изготвено в срок от максимум 23 месеца, трябва да определи:

  • Местоположението на моста Гюргево–Русе 2
     
  • Типа на моста (само пътен или пътен и железопътен)
     
  • Стойността на строителството

Според Пистол:

“С изграждането на този нов мост се цели повишаване на технико-икономическата ефективност на транспортната мрежа между Румъния и България, както и по европейската север–юг ос, в новия геополитически контекст”. 

Какво се случва от българската страна на “Дунав мост 3”?

Само преди няколко месеца заместник-министърът на транспорта и съобщенията Димитър Недялков каза, че е необходимо значително ускоряване на процедурите по изграждането на третия мост над река Дунав. 

По негови думи вторият мост при Русе – Гюргево е сред стратегическите инфраструктурни проекти както за България, така и за Европейския съюз. Съоръжението е част от европейската политика за развитие на военна мобилност и транспортна свързаност по направление Север–Юг. 

Той подчерта готовността на българската страна да бъдат обсъдени и други потенциални локации по поречието на Дунав за изграждане на допълнителни мостове, с цел подобряване на трансграничната свързаност, по направлението Север-Юг.

Очаква се дейността по проучване да продължи поне една-две години, като след това България и Румъния ще обявят конкурс за строител – вероятно изпълнителят ще бъде избран между 2026–2028.

Строителството на мост с комбинирана пътна и жп линия обикновено отнема 3–4 години. Така вероятната дата за завършване е 2030–2032 г.

Защо военна мобилност?

В Румъния започна изграждането на това, което се очаква да стане най-голямата военна база на НАТО в Европа. Местоположението ѝ е близо до град Констанца, на територията на вече съществуващата авиобаза „Михаил Когълничану“, която в момента се разширява мащабно.

Проектът е с обща стойност около 2.5 до 2.7 милиарда евро и включва не просто изграждане на нови писти и хангари, а създаването на цял военен град.

Ще има нова самолетна писта с дължина 3.5 км, нови комуникационни и логистични съоръжения, команден център, оръжейни платформи, депа за гориво, хангари и нова контролна кула.

Но това не е всичко. На практика се изгражда град в града – с жилища за военнослужещи и техните семейства, училища, детски градини, болница, спортни съоръжения и магазини.

Очаква се в тази база да живеят и работят около 10 000 военни и цивилни. Пълният комплекс трябва да бъде завършен до 2040 г.