Въпреки прогнозите за нестабилна международна обстановка, бизнесът в България изглежда оптимистично настроен, сочат данните от национално представително проучване на бизнес средата в България (BBCI, Bulgarian Business Climate Index), проведено от агенция ЕСТАТ сред ръководители на 588 български компании. 

Проучването се провежда за втора поредна година по поръчка на Сдружението за модерна търговия, а тази година е подкрепено и от Българската ритейл асоциация. 

Мениджърите от компаниите са интервюирани в периода от 3 декември 2024 до 20 януари 2025 г.

Какви са основните изводи?

От април 2022 г. насам BCCI е във възходяща тенденция, а през на 2024 г. доближава най-високите измервани стойности (10.91 през април 2007 г.). Индексът в сектор „Търговия“ е 14.49.

Състоянието на фирмите е добро, а перспективите пред бизнеса изглеждат благоприятни. Това усещане е още по-силно сред търговците. Компаниите в риск в сектора са едва 9%, срещу 62% във възход.

Фирмите са фокусирани в развитието. Основните стратегии са свързани със запазване и разширяване на бизнеса. Разширяването на бизнеса е водещата стратегия за търговския сектор.

Контролът в сектор „Търговия“ е засилен – през 2024 г. в 70% от фирмите е имало проверки, средно по 8. Една проверка ангажира средно 2 души, отнема 17 часа труд и струва над 800 лв. средно на компаниите.

Нараства делът на компаниите от сектора, в които има проблеми със запълването на свободните работни позиции

Най-много време отнема наемането на магазинен персонал – средно 4 седмици, въпреки че над половината от половината търговци предлагат широк набор социални придобивки на служителите си.

Перспективите пред компаниите са добри, а усилията са фокусирани в разрастване, диверсификация и инвестиции в технологии.

Отчетливо е усещането, че бизнесът не може да разчита на държавата в момент на криза. Липсва стабилност и последователност в законодателните инициативи. Стартирането на нов бизнес у нас се възприема като сериозно предизвикателство.