Появата на бебе акула в аквариум в Луизиана предизвика сериозно вълнение, след като яйцето се излюпи - въпреки факта, че изглежда в зачеването му не са участвали мъжки акули.

Малкото на акулата Йоко се е родило в началото на януари, съобщиха от аквариума в Шривпорт, след като се излюпило от яйце в аквариум с две женски акули, но без мъжки.

Всъщност, нито една от акулите, които биха могли да снесат яйцето, не е имала контакт с мъжки повече от три години, казаха от аквариума.

Въпреки липсата на мъжкари, има два възможни начина, по които от яйцето може да се е излюпило бебе.

Феноменът, наречен партеногенеза - форма на безполово размножаване, при която ембрионът се развива от яйцеклетка без оплождане, може да е причина. Другата алтернатива е забавено оплождане - когато то се случва дълго след чифтосването.

Кевин Фелдхайм, управител на Лабораторията на Pritzker за молекулярна систематика и еволюция, чиито изследвания се фокусират върху популационната биология на акулите, казва пред CNN, че партеногенезата е наблюдавана при редица видове акули.

Процесът обикновено се случва, когато женските са изолирани от мъжките, според Фелдхайм, въпреки че има примери за женски, които раждат по този начин, дори в присъствието на мъжки. Ученият посочва още:

„Как започва партеногенезата или какво подтиква женските да започнат процеса предстои да открием. Смятаме, че това е последното усилие на жената да предаде своите гени, което говори за адаптивността на акулите по отношение на тяхното размножаване“.

В момента не се знае „почти нищо относно това колко дълго женските могат да съхраняват сперма при всеки вид“. При един вид акула е установено, че женска е съхранявала сперма най-малко 45 месеца.

От Shreveport Aquarium посочиха, че ще направят генетично изследване на Йоко, когато бебето порасне достатъчно, за да се определи как точно се е появило. „Тази ситуация е невероятна и показва издръжливостта на този вид“, според Грег Барик, уредник по живите животни в аквариума.

„Ние сме много развълнувани да потвърдим дали това наистина е случай на партеногенеза или е забавено оплождане. Това наистина доказва, че животът намира начин.“