
Бил Гейтс заяви, че дългогодишният недостиг на лекари и учители скоро може да се превърне в минало, тъй като изкуственият интелект (AI) ще запълни липсите.
„AI ще се появи и ще осигури медицински интелект, и вече няма да има недостиг на лекари“, каза Гейтс в епизод на подкаста People by WTF.
Като дългогодишен застъпник за общественото здраве, Гейтс подчерта, че страни като Индия и държавите в Африка все още изпитват сериозен недостиг на медицински кадри.
Този проблем съществува и в САЩ. Според доклад на Асоциацията на американските медицински колежи от миналата година, в страната се очаква недостиг от 86 000 лекари – специалисти и общопрактикуващи – до 2036 г.
„Светът се нуждае от стотици хиляди лекари, за да има равен достъп до здравеопазване – включително за малцинствата, хората без застраховка и живеещите в селски райони“, заяви Майкъл Диел, директор по изследванията на работната сила в организацията.
Броят на лекарите, специализирани в този тип грижи, също намалява, въпреки застаряващото население. Медицински експерти предупредиха през март, че притокът на възрастни пациенти може да предизвика криза в качеството на медицинските услуги.
За да се облекчи натоварването на медицинските специалисти, медицински AI стартъпи вече са събрали милиарди долари, предлагайки решения чрез автоматизация на задачи като фактуриране, водене на бележки, подобряване на точността на диагнозите и откриване на подходящи пациенти за нови терапии. Сред тези компании са Suki, Zephyr AI и Tennr.
Според консултантската компания McKinsey, генеративният AI може да увеличи производителността в здравеопазването и фармацията с до 370 милиарда долара.
Образованието върви по същия път
В САЩ, според федерални данни от 2023 г., цели 86% от държавните основни и средни училища са съобщили за проблеми при намиране на преподаватели за учебната 2023/24 година. Почти 45% са заявили, че нямат достатъчно персонал.
В Обединеното кралство, едно лондонско средно училище миналата година започна да използва AI инструменти като ChatGPT вместо учители, за да помага на учениците с подготовката за изпити. Пилотната програма в David Game College включва 20 ученици, използващи AI в основни предмети като английски, математика, биология и компютърни науки.
Въпреки опасенията, че учениците могат да използват AI, за да преписват, много преподаватели казват пред Business Insider, че са оптимисти за потенциала на генеративния AI да спести време и да подобри ученето – особено в момент, когато преподавателските позиции са все по-трудни за запълване.
А какво остава за хората?
Гейтс не говори само за лекари и учители. Той смята, че AI ще промени и физическите професии – включително фабрични работници, строители и камериерки – всички, чиято работа изисква сръчност и време.
„Ръцете трябва да са наистина умели, за да вършат тези неща. И ние ще постигнем това“, казва той.
Технологични гиганти като Nvidia инвестират сериозно в разработка на хуманоидни роботи, които могат да извършват задачи като опаковане на стоки в складове или почистване на подове. Целта: по-ниски разходи за труд и по-висока ефективност.
Гейтс вярва, че светът върви към бъдеще, в което работата ще бъде драстично намалена – или поне ще изглежда коренно различно от днес.
„Хората ще могат да се пенсионират по-рано, да работят по-кратки седмици“, казва той. „Ще трябва почти философски да се преразгледа въпросът: Как всъщност трябва да прекарваме времето си?“
Гейтс признава, че самият той се бори с тази идея:
„Трудно ни е – прекарах почти 70 години в свят, в който всичко не достигаше – да променим начина си на мислене.“
През 1930 г. икономистът Джон Мейнард Кейнс прогнозира, че технологичният напредък може да сведе работната седмица до само 15 часа. Почти век по-късно, въпреки огромния ръст на производителността, повечето хора все още работят около 40 часа седмично.
„Аз не трябва да работя“, казва Гейтс. „Работя, защото искам. Защо? Защото е забавно.“
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Сена затвори за плувци ден след историческото си отваряне
преди 17 минИнженерен пробив в пустинята: Как 250 чадъра охлаждат свещено място в Медина
преди 19 минОбщо 65% от компаниите у нас използват AI
преди 26 минС колко поскъпна земеделската земя у нас през 2024 г.?
преди 38 минДоларът е в криза – най-лошото първо полугодие от 52 години насам
преди 43 минБългарска техкомпания сред най-перспективните в Европа
преди 1 часПрочети още
Нетаняху номинира Тръмп за Нобелова награда за мир
darik.bgTikTok подготвя ново приложение за потребителите в САЩ
darik.bgБожидар Русев от Брюксел: 100% приемаме еврото и ще усетим ползите!
darik.bgЛудогорец обяви защитник от Мидтиланд
dsport.bgГригор счупи негативен рекорд в Оупън ерата
dsport.bgСлед трагедията: как футболният свят се обединява в подкрепа на семейството на Диаго Жота
9meseca.bg