Инвеститорите наливат рекордни суми в борсово търгувани фондове тази година. Тенденцията започна още преди вълната от покупки, която беше разпалена от избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ, пише Financial Times.
Към 31 октомври тази година глобалните нетни потоци в процъфтяващата индустрия на борсово търгуваните фондове (ETF) достигнаха 1.4 трилиона долара, според данни от BlackRock, засенчвайки рекорда от 2021 г. в размер на 1.33 трилиона долара.
Ако до края на тази година не се наблюдава някакъв рязък обрат на пазарите, крайният резултат от нетните потоци за цялата година изглежда ще бъде още по-висок, след като 22.2 милиарда долара бяха "напомпани" в регистрираните в САЩ ETF-и само миналата сряда - в деня след изборите.
„Годината е на път да бъде рекордна“, коментира пред FT Карим Чедид, ръководител на инвестиционната стратегия за iShares на BlackRock в региона на Европа, Близкия изток и Африка.
Рекордни инвестиции
Нетните потоци в борсово търгуваните фондове през октомври достигнаха 188 милиарда долара - втората най-висока цифра досега. Най-високата беше през юли тази година - 199 милиарда долара, въпреки срива на много индекси, акции и облигации през въпросния месец.
„Въпреки че нетните потоци достигнаха рекорди, общите месечни активи на фондовете спаднаха леко - от $13.5 трилиона до $13.3 трилиона, поради леко отрицателната възвръщаемост през октомври в повечето категории", казва Сил Флуд, старши продуктов мениджър в Morningstar, чийто данни не включват фондове, регистрирани в Китай или Индия.
Апетитът за ETF с фиксиран доход е особено силен тази година с нетни притоци от $376 млрд., в сравнение с предишния рекорд от $331 млрд. от миналата година, според данните на BlackRock.
Чедид е на мнение, че бумът на покупките е воден от желанието да се заключи по-висока доходност, докато тя все още е налична, предвид преобладаващата тенденция на облекчаване на паричната политика в повечето големи икономики.
„Високодоходните облигации поеха "лъвския пай" от кредитните потоци, като голяма част от тях бяха насочени към европейски ценни книжа“, казва Чедид.
Стоковите ETF-и също са на път да добавят към общата сума за 2024 г., тъй като цената на златото достигна нови исторически върхове. Нетните входящи потоци от октомври от 6.4 милиарда долара в сектора на суровините означават, че класът активи сега е в плюс по отношение на потоците от началото на годината, като нетният приток е в размер на 5.4 милиарда долара.
Ако тази тенденция се задържи, стоковите ETF-и ще отбележат първата си положителна година от 2020 г. насам.
По-голямата част от входящите потоци досега тази година обаче се дължат на ETF-ите на акции, които са привлекли 927 милиарда долара.
САЩ привличат "лъвския пай", отлив от развиващите се пазари
Американските фондове за дялово участие с входящи потоци от $75.5 млрд. привличат по-голямата част от парите през октомври.
Тези на развиващите се пазари са добавили $29.4 млрд., подпомогнати от стимулиращите мерки Китайската централна банка, които предизвикаха рали на местния фондов пазар, припомня FT.
Активите на iShares China Large-Cap ETF са нараснали с 5.5 милиарда долара - третата най-висока стойност от всички ETF в света през октомври, според Morningstar, изпреварвайки SPDR S&P 500 ETF Trust, най-големият ETF в света, и само след тракерите на S&P 500 на Vanguard и iShares.
Така 317-ият по големина ETF в света успя да удвои активите си до $9.9 млрд. в рамките на един месец. Xtrackers Harvest CSI 300 China A-Shares ETF е друг фонд, който удвои размера си през октомври.
Ентусиазмът обаче не обхваща останалите нововъзникващи пазари. В повечето от тях активите на борсово търгуваните фондове, всъщност, отчитат понижения.
Експертите обаче не са сигурни дали тазгодишният рекорд е знак, че потоците от капитали, насочени към ETF-ите ще продължат да се ускоряват. Тазгодишното рали беше стимулирано от силната пазарна възвръщаемост - нещо, което няма да се случва всяка година.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Пътят на чипа: От София до автомобилните заводи по целия свят
преди 3 минГерманските проблеми застигат най-големите икономики в Източна Европа
преди 14 минХраните, изчезващи заради климатичните промени
преди 35 минПродадоха за $4.8 млн. скандална диамантена огърлица
преди 36 минГрупата Линднер строи високотехнологичен парк в Лозен
преди 1 часТайланд печели $2 млрд. от легализирането на еднополовите бракове?
преди 5 часаПрочети още
Бойкот на социалната мрежа Х: Световни издания спират да публикуват в платформата
darik.bgПразнични дестинации: Къде са най-добрите коледни базари в света
darik.bgДжон Красински е най-сексапилният мъж на планетата
darik.bgСобственикът на Фратрия: Имаме по-голям бюджет от Берое, зад Зингаревич съм (ВИДЕО)
dsport.bgБерое се затрудни с Фратрия в головото шоу в Албена, но след драма с дузпи продължава напред за Купата
dsport.bgЕ!КО(леден)базар с много изненади и празнично настроение - 7 декември, The Mall
9meseca.bgЗащо у дома в толкова прашно
idei.bgСпрей „направи си сам“ е най-доброто решение за миризмата в банята
idei.bgГрешки при декорирането на малка баня, които трябва да избягвате според дизайнерите
idei.bg