Дженсен Хуанг и Лиза Су имат много общи неща.
Главните изпълнителни директори на Nvidia и AMD, респективно, са не само двама от най-влиятелните хора в глобалната индустрия на AI чипове, но също така са роднини. Роднинската връзка между тях е разкрита от Су през 2020 г., а наскоро е описана в детайли от тайванския генеалог Джийн Ву.
Двамата не са израснали заедно, което улеснява нещата, предвид факта, че сега се конкурират помежду си на върха на един от най-следените сектори в света.
Братовчедите делят обща семейна история в Тайван - остров, който стои все повече между Китай и САЩ, на фона на спора за върховенство в сферата на високите технологии между двете нации.
Според Ву, бивш финансов журналист, която сега проучва корпоративни фамилии, Хуанг е biao jiu на Су, както се казва на Мандарин. В западния свят това отговаря на братовчеди през едно поколение, казва тя пред CNN.
По-точно, Су е внучка на чичото на Хуанг, казва Ву, която е установила тази роднинска връзка чрез изследване на публични архиви, новинарски публикации и годишници, както и от интервюта с членове на семейството на Хуанг.
“Ние сме далечни роднини,” отговаря Су с усмивка на въпрос по време на събитие на Consumer Technology Association през 2020 г. Говорител на Nvidia също потвърждава, че Хуанг има роднинска връзка със Су като далечен братовчед по майчина линия.
Тази връзка заинтригува наблюдателите на индустрията.
Such a super great day…. Excited to announce our expanded 4th Gen #EPYC processors and preview our new @AMDInstinct #MI300 AI accelerators. Huge thanks to our amazing partners @primitivetype, @AlexisBjorlin, @_NidhiC, @citsecurities, @soumithchintala, @ClementDelangue who… pic.twitter.com/euC0knmmYV
— Lisa Su (@LisaSu) June 14, 2023
В Тайван, където Су и Хуанг са родени с разлика от шест години и сега имат статут на рокзвезди, темата се обсъжда в местните медии. Онлайн потребители на Reddit и други форуми коментират съвпадението, а в социалните медии се появиха скици на родословното дърво.
Тайван има отдавнашна традиция в производството на хардуер от световна класа, който подкрепя местната икономика.
Компании, като производителя на чипове TSMC и производителите на електроника ASUS и Foxconn, са водещи и насърчават много млади хора да искат да работят като технологични инженери. Су и Хуанг не са изключение, макар че те са израснали предимно в чужбина.
Според Nvidia, Хуанг е роден през 1963 г. в Тайпе, а след това се мести на юг в Тайнан. На по-късен етап неговото семейство се мести в Тайланд, където баща му работи в петролна рафинерия.
Когато Хуанг е на девет години, политическо напрежение в Тайланд принуждава родителите му да го изпратят заедно с неговия брат при роднини в американския щат Вашингтон, които след това изпращат братята в интернат в Кентъки.
Междувременно, Су е родена в Тайнан през 1969 г. Тя потегля към САЩ по-рано, имигрирайки в Ню Йорк на 3-годишна възраст. Макар че двамата израстват далеч един от друг, те вървят по сходни пътища като възрастни.
Избират една и съща област на обучение – електроинженерство, като Су учи в Масачузерския технологичен институт, а Хуанг посещава Университета на Орегон и Станфордския университет.
По-късно, след като попадат в бързоразвиващия се свят на полупроводниците, те работят за различни компании, но имат един и същи работодател.
Преди да започне работа в Nvidia през 1993 г., Хуанг е работил за AMD като дизайнер на микропроцесори. Су, разбира се, също се присъединява към AMD - близо две десетилетия по-късно в ролята на старши вицепрезидент, като на нея се приписва положителното развитие на компанията.
От братовчеди до конкуренти
Сега и двамата ръководители работят в Санта Клара, Калифорния, като централите на двете компании са на 5 минути с кола една от друга.
Техните компании продават хардуер и софтуер на водещите световни технологични компании в индустрия, чиято стойност се очаква да достигне 1 трлн. долара през 2030 г, според консултантската компания McKinsey.
В последния си годишен отчет AMD посочи Nvidia като основен конкурент в две от четирите ѝ основни бизнес насоки – игри и центрове за данни.
Преди време компаниите бяха известни сред геймърите със своите графични процесори (GPU). Двете все още се конкурират в тази сфера, но техните GPU-та вече се използват и за генеративния изкуствен интелект (AI) - технологията, която е в основата на популярни системи, като ChatGPT.
Графичните процесори H100 на Nvidia се използват от OpenAI, която стои зад ChatGPT за обучаването на нейния езиков модел, според производителя на чипове.
Тези компоненти се сравняват с пуснатия наскоро от AMD MI300X, който компанията определя като “най-усъвършенствания ускорител за генеративен AI в света.”
От AMD обявиха през миналата седмица, че очаква GPU-тата да генерират над 2 млрд. долара приходи за компанията през 2024 г. и че прогнозите са, че серията MI300 ще стане “продуктът на AMD, който ще достигне най-бързо до 1 млрд. долара продажби.”
Тези очаквания оскъпиха акциите на AMD с близо 10% на следващия ден.
Двете компании се конкурират и в продажбата на оборудване за центрове за данни.
В последните години те придобиха по-голяма популярност и сред обикновените потребители заради това, че предоставят авангардни технологии, които обещават да променят обществото.
Освен в AI системи, процесорите, които те произвеждат, се използват все повече и в елекромобилите, увеличавайки обхвата им до почти всичко - от персонални компютри до конзоли PlayStation.
“Бих казал, че всеки, който ползва интернет, вероятно се докосва не до един, а до десетки или стотици чипове на Nvidia и AMD,” казва американският автор Кристофър Милър.
“Повечето хора никога не се замислят за AMD или Nvidia, защото никога не виждат чиповете, които тези компании произвеждат. Всъщност обаче, в ежедневието си вероятно разчитате и на Nvidia, и на AMD.”
Бумът в сферата на изкуствения интелект оскъпи значително акциите на Nvidia, кято е считана за лидер при технологиите, необходими за обучаването на изкуствения интелект. В резултат на това книжата й поскъпнаха с над 200% от началото на годината.
Ръстът при акциите на AMD е от над 73% през 2023 г., въпреки че компанията е много по-малка от Nvidia, отбелязва Милър.
Междувременно, стана ясно, че Су е един от най-високо платените ръководители на компании в САЩ, заемайки първото място сред жените, оглавяващи компании от индекса S&P 500, през миналата година.
Тя беше на първо място по заплащане и сред жените, и сред мъжете за 2019 г., според класацията на Equilar и Associated Press.
Положението и за двете компании за чипове иначе може да се промени на фона на продължаващото геополитическо напрежение. Наскоро от Nvidia обявиха, че наложените от САЩ ограничения за износ за Китай са засегнали някои от нейните AI чипове, тъй като са влезли в сила “незабавно,” седмици преди предварително планираното.
От компанията обявиха, че не очакват това да се отрази на резултатите ѝ в краткосрочен план, но предвижда дългосрочна загуба на възможности от подобни ограничения в дългосрочен план.
От AMD също обявиха през август, че ще се съобразят с ограниченията на САЩ и ще проучват разработването на продукти, конкретно за Китай.
Подобни притеснения вероятно биха надделели над всички неловки семейни отношения. На въпрос през 202 г. за това какви са отношенията ѝ с Хуанг, Су заяви: “Смятам, че Nvidia е страхотна компания.”
“Няма съмнение, че технологичните способности, които те демонстрираха в последното десетилетие, доведе индустрията до някои от ключовите сфери в AI,” допълни тя.
“Това е един конкурентен свят, така че няма съмнение, че се състезаваме здраво. Това обаче е и свят, в който трябва да си партнирате с конкурентите си от време на време.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Създават транснационален Черноморски клъстер за синя икономика
преди 11 минИталия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg