След протестите през лятото срещу свръхтуризма има и добри новини. За всяка пренаселена туристическа дестинация в Европа, има доста места по света, които имат нужда от повече посетители.

На площад Сан Марко във Венеция може да има повече туристи от гълъби, агресията срещу туристи в Барселона достигна връхна точка, а усещането по скалистите пътеки в италианския регион Чинкуе тере може да е като на опашка в супермаркет.

Отвъд тези и други горещи туристически точки обаче, има места, които имат също толкова богата история, но без тълпите. По света има градове, които плачат за туристи и пешеходни пътеки, по които няма да срещнете жива душа цял ден.

Тези четири дестинации, подбрани от BBC, са само част от страните, които използват туризма като инструмент за изграждането на по-силна икономика и посрещат туристите с отворени обятия.

Гренландия

С откриването на ново летище в столицата Нуук, както и с още един международен аеропорт в туристическата столица Илулисат на север през 2026 г., Гренландия се подготвя да посрещне по-голям брой туристи.

Това е повратна точка за туризма в страната – досега международните ѝ летища не бяха достатъчно подготвени, за да приемат големи международни полети, като вместо това пренасочваха туристите през бившата американска военна база Кангерлусуак, откъдето те бяха транспортирани с по-малки самолети до различни дестинации.

Новата инфраструктура означава не само, че повече туристи и повече стоки ще могат да пристигат директно в столицата, но вероятно и че повече стоки ще могат да се изнасят, което ще подсили допълнително икономиката на страната.

Туризмът е един от начините да се плати за строителството на летищата, както и за предоставянето на работни места и стабилност в бъдеще.

Гренландия е фокусирана върху две основни форми на туризъм, като първата от тях е приключенският туризъм, който включва всичко - от скално катерене в източната част на страната до наблюдаване на китове и лагеруване в ледената покривка.

Другата форма е целогодишният туризъм, който е с акцент върху небето и по-конкретно наблюдаване на звездите и Северното сияние.

Тани Пор, ръководител Международни отношения във Visit Greenland, набляга на факта, че не става въпрос за количество пред качество, отбелязвайки, че целта на страната е 80% от населението да гледа на туризма като на нещо, което дава положителен принос към обществото.

"Летищата струват много, затова трябва да насърчаваме пристигането на много туристи, но ще го правим по един балансиран начин, така че да не вредим на местните хора."

Пор се е завърнала наскоро от посещение за разглеждане на туристически възможности в Северна Гренландия, която ще бъде достъпна чрез директни полети от 2026 г., когато отвори новата писта в Илулисат.

Мароко

Мароко е друга държава, която желае да посреща повече международни посетители, докато продължава да развива туристическата си инфраструктура и да стори нови хотели преди Световното първенство по футбол през 2030 г., на което ще бъде домакин заедно с Испания и Португалия.

Северноафриканската нация гледа на турнира като на златна възможност да увеличи туризма и се цели в удвояване на броя на посетителите до 2030 г. до 26 милиона души годишно.

По някои оценки страната ще има нужда най-малко от 100 000 допълнителни легла, за да посрещне футболните фенове и отбори, като в момента тя наваксва изоставането, а много международни хотелски вериги предлагат помощта си.

В резултат на това в страната ще отворят редица нови хотели - от Waldorf Astoria в Танжер до 25 нови хотела Radisson преди 2030 г. Редица други пък ще отворят отново врати след опустошителното земетресение от миналата година.

Увеличаването на полетите до Маракеш със сигурност е част от плана, когато става въпрос за развитието на туристическата индустрия на Мароко, така че е малко вероятно скоро в града да бъде по-тихо.

Когато става въпрос за Световното първенство обаче, светлината на прожекторите ще падне върху по-малко посещавани градове, като Казабланка, Агадир, Фес, Рабат и Танжер, където се реновират стадиони, туризмът се развива допълнително и се строят хотели.

Фес е културната столица на Мароко, разполага с най-голямата оградена крепост в света и не страда от свръхтуризъм. Интересно за туристите би било и еднодневно посещение от Агадир, който е популярна туристическа дестинация, до Тарудант, който е наричан "малкият Маракеш ".

В близост на Агадир на крайбрежието край рибарското селце Тагазут се предлагат уроци по сърф, а туристите, които планират посещение на Маракеш, могат да включат екскурзия и до Атласките планини.

Тъй като акцентът се поставя върху по-нататъшното развитие на големите градове в Мароко, тайната на автентичната почивка там може би е да бъдат използвани като база за откриване на по-малко посещавани места близо до тях.

Сърбия

В Сърбия не трябва да се взират надалеч, за да видят място, което се радват на успешен туризъм. В съседна Хърватия туризмът е хит.

И докато град Дубровник има проблеми със свръхтуризма, Сърбия се фокусира твърдо върху устойчивото развитие, като си сътрудничи с Глобалния съвет за устойчив туризъм по разработването на проекти, които не насърчават масовия туризъм, а търсят по-чувствителен, ориентиран към културата път напред.

Това отчасти е вследствие на промяната в туристическата стратегия на страната. В миналото фокусът беше до голяма степен върху градските изживявания, в Белград, например.

С осъзнаването, че туризмът може да помогне за диверсифицирането на селския поминък и подобряването на икономиката по места, планинският туризъм, селският туризъм и спа и уелнес предложенията се превърнаха във важна част от микса.

Планините в страната привличат скиори през зимата и планинари през лятото. Екотуризмът се развива на по-високите места, а естествените извори в подножието захранват курорти и уелнес хотели.

И докато туристите се наслаждават на тези природни изживявания, местни бизнес разкриват повече работни места и по-голяма сигурност. Това изглежда действа, тъй като международният туризъм в страната бележи ръст от 20% през 2023 г.

Грузия

Грузия, която граничи с Турция, Русия и Азербайджан откъм Черно море, има големи планове за насърчаването на всички - от посетители с увреждания през индивидуални туристи до посетители с круизи с огромния си пристанищен град Батуми, който е вторият най-голям в страната.

Новият 10-годишен план за развитие взема предвид всичко - от поставянето на международни табели, така че туристите да се ориентират сами, до подобряването на достъпа, обществения транспорт и пристанищата за круизните кораби.

Грузия е развиваща се страна и някои от нещата, които може да се приемат за даденост в Западна Европа, като голямата асфалтирана пътна мрежа, все още не са налице. Въпреки това, има надежда, че приходите от туризъм ще помогнат за реализирането на тези инфраструктурни инициативи.