Ново проучване разкрива, че децата все по-често правят сами почивки от използването на смартфоните си, за да управляват по-добре психичното си здраве, личната си безопасност и продължителността на концентрацията си.

Според експерти, те реагират на нарастващите опасения, че прекарването на твърде много време онлайн може да бъде вредно, като поемат контрол над собствените си социални медии и употреба на смартфони, вместо да разчитат на своите родители да налагат ограничения.

Делът на децата на възраст 12-15 години, които сами си налагат ограничения от смартфони, компютри и таблети, се е увеличил с 18% до 40% от 2022 г. насам, според компанията за изследване на аудиторията GWI, като резултатите се базират на проучване сред 20 000 млади хора и техните родители в 18 държави.

Проф. Соня Ливингстън, директор на центъра „Дигитално бъдеще за деца“ към LSE, заяви, че тези констатации се потвърждават от изследване, което ще бъде публикувано скоро, което установява, че децата и младите хора опитват различни варианти да управляват това как онлайн активността им влияе върху тяхното благосъстояние, в това число почивка от социалните медии, разсейване от негативизма онлайн, търсене на по-положителни преживявания в интернет, а в някои случаи и пълен отказ от социалните медии.

„Децата са получили посланието от родителите си, медиите и собствения си опит, че прекомерното използване на социални медии не винаги е добро за тях“, казва Ливингстън.

„По тази причина те експериментират с различни начини да защитят своето благополучие, без да искат да се откажат напълно от социалните медии. Сигурна съм, че говорят помежду си за това какво работи за тях и обмислят как да продължат.“

Дейзи Грийнуел, съосновател на Smartphone Free Childhood, казва, че все по-често говори с млади хора, които „поставят под въпрос идеята, че израстването онлайн е неизбежно“.

„Редовно говорим с тийнейджъри, които са изтощени от натиска да бъдат постоянно свързани и които избират да се отдръпнат заради собственото си психично здраве. Много от тях осъзнават факта, че тези платформи не са неутрални. Те са предназначени да манипулират вниманието. Те осъзнават, че времето, фокусът и самочувствието им се монетизират от някои от най-големите компании в света. Почивката от тях се е превърнала в акт на бунт.“

Това е отразено и в проучване на Ofcom. Доклад от 2024 г. установява, че една трета (33%) от децата на възраст 8-17 години, които са онлайн, смятат, че времето им пред екрана е твърде много.

Друг доклад установява, че 47% от младите хора на възраст 16-24 години, които използват социални медии, деактивират известията и използват режим „Не безпокойте“, което представлява увеличение, в сравнение с отчетените 40% през 2023 г., както и в сравнение с 28-те процента при по-възрастните потребители.

Тридесет и четири процента от по-младите хора са по-склонни умишлено да спрат да използват социалните медии (в сравнение с 23%, които са заявили, че не биха го направили), 29% биха изтрили приложения, защото прекарват твърде много време в тях (в сравнение с 19%, които не биха го направили), а 24% биха изтрили приложения заради психичното си здраве (в сравнение с 13%, които не биха го направили).

Дейвид Елис, университетски преподавател по поведенчески науки в Университета в Бат, отбелязва, че тийнейджърите може би са открили характеристиките, които им позволяват да контролират времето си в социалните медии и смартфоните по-бързо от родителите си, въпреки че доказателствата, че тези характеристики променят поведението в дългосрочен план, са противоречиви, допълва той.

„Ако някой ще прекарва по-малко време, седнал пред екран и вместо това ще увеличи нивата си на физическа активност, тогава повечето хора вероятно биха възприели това като положителен резултат. От друга страна, това време може да бъде заменено с нещо друго, което е по-малко полезно“, казва Елис.

Млади хора на възраст между 18 и 25 години, които са разговаряли преди време с The Guardian, казват, че „поколението на техните родители няма представа“ и им е предоставило твърде голям достъп до смартфони твърде отррано. Някои от тях също така са казали, че биха ограничили достъпа на собствените си деца до края на тийнейджърските им години.

Проведено наскоро проучване установява, че почти половината от младите хора биха предпочели да живеят в свят, в който интернет не съществува, а подобен процент биха подкрепили дигитален полицейски час. Повече от три четвърти от участниците пък казват, че се чувстват по-зле след като използват социалните медии.

Проучването на GWI установява също така, че пристрастяването към социалните медии е сред трите най-големи страхове на родителите за децата им, като в списъка, са включен още изменението на климата, войната и разходите за жилище.

Осем процента пък казват, че са станали по-строги по отношение на ограниченията за времето пред екрана, след като са гледали хитовия сериал на Netflix Adolescence за опасностите от женомразството онлайн.