Промяната в тарифните планове на единия мобилен оператор е изменение на параметрите – по отношение на цената и обема услуги, които включва, и според мен - това не бива да се тълкува като предоставяне на непоискана услуга.

Това заяви в сутрешния блок на bTV Димитър Маргаритов, бивш председател на Комисията за защита на потребителите (КЗП) и бивш заместник-министър на икономиката. Той поясни:

„Според мен, в този казус не може да има непоискана услуга, тъй като става дума за действащи договори. Непоискана услуга е, ако сте си спрели парното, а ви изпратят сметка и ви кажат, че са ви доставили топлоенергия до входа на апартамента“.

По думите му промяната в условията на тарифните планове на Yettel е допустима по Закона за електронните съобщения (ЗЕС).

Той подчерта, че в този случай операторът е длъжен да даде възможност на своите клиенти да прекратят договорите си независимо дали да са срочни или не, без да дължат неустойкки, освен плащанията за субсидирани устройства.

Маргаритов обърна внимание на позицията на КЗП по този въпрос, която, според него, дава разнопосочни сигнали.

„Излиза, че ако просто ви вдигнат цената, КЗП няма да глоби оператора. Но ако ви вдигнат цената и ви дадат още минути, КЗП ще глоби оператора. Което за потребителите не е логично и не е изгодно“.

Той допълни, че за да не се разколебава доверието на потребителите към защитата, която този орган им дължи, е важно комисията бъде консистентна в позициите си.