Европейските и азиатските централни банки продължават да са най-активните при покупките на злато, с което увеличават своите резерви. 

Данни на Световния съвет по златото за октомври сочат, че само една държава е продавала от суровината през месеца, докато друга е придобила близо 27 тона.

Какво се случи през октомври? 

Индия и Турция са държавите, увеличили най-много резервите си през месеца, придобивайки съответно 26.9 и 16.6 тона от ценния метал. 

По-малки количества са купени от Полша (7.5 тона), Казахстан (4.2 тона) и Чехия (2.3 тона). 

При Чехия това е 20-и пореден месец, в които централната банка на страната увеличава резервите си, докато за Турция и Полша покупките са съответно за 17-и и 7-и месец. 

Узбекистан е единствената държава, намалила притежаваното количество злато през октомври, след като се раздели с 0.6 тона. 

Какво се случва от началото на 2024 г.? 

Основните количества злато, купувани от централните банки по света в периода януари-октомври са осъществявани от три държави. Най-големи количества са придобили Индия (77 тона), Турция (71.8 тона) и Полша (68.5 тона). 

Сред големите купувачи са още Китай (28.9 тона), Чехия (18.1 тона), Унгария (15.5 тона) и Ирак (10.1 тона). 

Държавният петролен фонд на Азербейджан също се нарежда в тази категория, след като увеличи резервите си с 25.2 тона. 

Филипините пък са единствената държава, разделила се с повече от 10 тона през годината, след като продаде 30.9 тона от резервите си, възползвайки се от рекордните цени на метала. 

Малко под тази граница е Тайланд, реализирала 9.6 тона на пазарите. 

Къде е България? 

Справка на Darik Business Review показва, че страната ни не е купувала злато през последните 56 месеца. За последно това се случва през февруари 2020 г., когато са купени 0.348 тона от суровината. 

По последни данни България заема 52-а позиция сред най-големите притежавали на злато в света с резерви за 40.9 тона и оценени на 6.4 млрд. лв. 

Днес златото формира 8.3% от всички резерви на Българската народна банка.