Преди почти пет години BP предприе амбициозен опит да се трансформира от петролна компания в бизнес, фокусиран върху нисковъглеродната енергия.
Британската компания сега се опитва да се върне към своите корени - като голям петролен и газов играч с растеж, който да се конкурира с останалите на пазара, да възстанови цената на акциите си и да разсее притеснения на инвеститорите относно бъдещите си печалби.
Конкурентите Shell и норвежката Equinor също ограничават плановете си за енергиен преход, представени по-рано през десетилетието.
Промяната в посоката отразява две големи събития – енергийните сътресения от руската инвазия в Украйна и спада в рентабилността при много проекти в сферата на възобновяемите енергийни източници - особено при офшорните вятърни паркове, заради нараснали разходи, проблеми с веригите на доставки и технически проблеми.
Главният изпълнителен директор на BP Мъри Окинклос планира да насочи милиарди долари към нови петролни и газови проекти, в това число в САЩ и Близкия изток, като част от опитите да подобри представянето и да увеличи възвръщаемостта.
BP също така забави нисковъглеродните си дейности, спря 18 водородни проекта в ранен етап и обяви планове да продаде свои вятърни и соларни мощности.
Компанията наскоро намали лондонския си екип, работещ по водородни проекти, с над 50% до 40 души, информира Reuters, позовавайки се на източници от BP. Нейн говорител е отказал да коментира съкращенията.
Главният изпълнителен директор Уейл Сауън обеща да предприеме безмилостен подход за подобряване на представяне и доходността и за скъсяването на разликата с по-големите щатски конкуренти Exxon Mobil и Chevron.
Компанията ограничи нисковъглеродните си дейности, в това число плаващите вятърни ферми и водородни проекти, оттегли се от европейски и китайски пазари за електроенергия, продаде рафинерии и занижи целта си ограничаване на въглеродните емисии до 2030 г.
Shell търси купувачи за Select Carbon - австралийска компания, която придоби през 2020 г., специализираща в разработването на селскостопански проекти, използвани за компенсирането на въглеродни емисии.
Недостиг на умения?
Някои служители на BP се чудят дали компанията задържа достатъчно служители с опит и умения, необходими за да се утвърди отново като голям играч на петролни и газовия пазар.
Служители са засипали Окинклос с въпроси по време на среща в началото на октомври, докато той представял подробно плановете си за смяна на посоката, казват пред Reuters четирима от участвалите в срещата.
Той им е казал, че BP ще разработи ново петролно и газово производство, което представлява обрат, в сравнение със стратегията на неговия предшественик Бърнард Луни за трупане на активи в сферата на възобновяемата енергия, намаляване на емисиите и бавно занижаване на целите за добив на петрол и природен газ.
Някои служители са заявили пред Reuters, че се съмняват, че BP разполага с достатъчно инженери, за да стартира растеж в добива на петрол и природен газ, след като освободи стотици работещи в тази сфера от 2020 г. насам.
Equinor, която е основният доставчик на природен газ в Европа от 2022 г., е започнала преразглеждане на своя нисковъглероден бизнес, известен в компанията като REN Adjust, което е включвало спирането на няколко проекта в ранен етап, за да се фокусира върху по-напреднали проекти за офшорна вятърна енергия.
На искане за коментар от Equinor казват, че се приспособяват към пазарните реалности.
Компаниите обаче не са се отказали напълно от инвестииците в нисковъглеродна енергия. Ръководители твърдят, че по-скоро се фокусират върху сфери, като биогоривата, които, според тях, могат да генерират печалби бързо.
Shell, BP и Equinor също така продължават да разработват някои проекти за офшорна вятърна енергия и посочват, че биха могли да инвестират още, ако възвръщаемостта е конкурентна. Те разработват и водородни проекти, които да използват основно, за да намалят въглеродния отпечатък от рафинерийната си дейност.
Френската TotalEnergies се превърна в изключение, като инвестира непрекъснато в нисковъглеродно производство и изпревари капацитета на Shell и BP при възобновяемите източници.
Труден баланс
Забавянето на плановете на компаниите по отношение на енергийния преход съвпада с предупрежденията, че светът ще пропусне целта за ограничаване на глобалното затопляне до 1.5 градуса по Целзий до края на века, което е необходимо, за да се избегнат катастрофалните последици от климатичните промени.
Това означава, че компаниите ще пропуснат или вероятно ще ревизират надолу целите си за намаляване на емисиите, казва анализаторът в Accela Research Роън Боуотър.
И докато ръководители от индустрията се фокусират върху повишаване на доходността в краткосрочен план, като харчат повече средства за петрол и газ, перспективите относно потреблението на изкопаеми горива изглеждат все по-несигурни.
Миналия месец Международната агенция по енергетика (МАЕ) обяви, че очаква глобалното търсене на петрол да достигне своя пик до края на десетилетието - на фона на увеличението в продажбите на електромобили.
Инвеститори остават скептично настроени относно способността на европейските петролни гиганти да поддържат печалбите си. Техните акции се представят по-слабо, в сравнение с тези на щатските им конкуренти, въпреки че фокусирани върху климата инвеститори се оплакват от преминаването към възобновяеми източници.
“За да запазят плановете си за прехода, компаниите имат нужда от подходящите стимули за управление, ясен мандат от страна на акционерите и фокус върху това да демонстрират стойност,” казва Боуотър.
“BP, например, остава някъде по средата, изпитвайки затруднения да балансира нисковъглеродните инвестиции с очакванията на акционерите.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Може ли биткойнът да се превърнe в заплаха за златото?
преди 30 минKindle на 17 г.: Историята на легендарния четец
преди 37 минЩатите ще настояват Google да продаде Chrome
преди 1 часНай-големият производител на зехтин: Цените ще паднат наполовина
преди 1 час7-годишен Моцарт на програмирането получи оферта за работа
преди 2 часаЕвропейски петролни гиганти с отстъпление от енергийния преход
преди 2 часаПрочети още
Премиерът Чолаку: България и Румъния влизат в Шенген през януари
darik.bgЛидерите на Г-20 искат мир в Газа и Украйна, но не уточниха как да бъде постигнат
darik.bgЗвездно полувреме: Бионсе ще участва в шоуто на NFL на Коледа
darik.bgПашов към Крушарски: Давам ти 1 милион, остави Локомотив на мира и ако може, заобикаляй Пловдив
dsport.bgПриказката продължава: Сан Марино на два мача от класиране за Мондиал 2026
dsport.bgПризив за помощ - Ванко да проходи
9meseca.bg10 приложения на пакетчетата със силикагел
idei.bgВреме е да се отървете от тези 5 неща в спалнята си
idei.bgКак да преодолеете симптома „ами ако ми потрябва“ когато чистите?
idei.bg