Бил Гейтс отдава голяма част на успехите си на начина, по който родителите му са го отгледали.

Неговият баща Уилям Гейтс-старши “вярвал много” във философия на име “любов и логика,” която включва задаването на ясни граници за децата и прилагането им с емпатия, заяви Гейтс пред CNBC.

“За мен беше ясно, че светът е място, което той контролираше,” казва Гейтс. Неговият баща винаги полагал усилия да остане “спокоен и предвидлив,” дори и когато децата му имали затруднения или се държали лошо, допълва той.

“Той никога не се паникьосваше. Никога не му се налагаше да показва емоции или да използва емоции срещу мен, дори и когато поведението ми беше изключително необуздано.”

Гейтс казва, че е бил трудно за отглеждане дете. Той имал пререкания най-вече с майка си, отказвайки да напусне стаята си, в която прекарвал часове, потопен в различни книги и ѝ крещял злобно, ако тя се опитвала да го изведе от нея, пише Гейтс в новата си книга Source Code, която излезе наскоро.

Неговите родители се притеснявали от затрудненията му в училище, където той често се разсейвал и нямал интерес към това да проявява сериозно отношение. Гейтс ги “притеснил толкова много”, че го завели на терапевт, пише той.

“Във война съм с моите родители,” казал тогава Гейтс на терапевта.

Гейтс-старши използвал спокойствието, за да деескалира конфликти

Вместо да реагира прекалено, като повишава тон или налага строги наказания, бащата на Гейтс “винаги използвал разум, тактичност и спокойствие,” казва синът му.

Гейтс-старши вярвал в “това, че трябва да има ясни правила, които да се прилагат по ясен, предвидим начин с минимални емоции,” казва Гейтс, което е в същността на философията “любов и логика”, популяризирана за първи път през 70-те години от създателите ѝ Фостър Клайн и Джим Фей.

За адвоката Гейтс-старши това често означавало, след като се прибере от работа, да деескалира спокойно конфликти между Гейтс и неговата майка Мери. Бил Гейтс си спомня:

”‘В нашия дом, както ти е известно, не правим нещата по този начин. Мисля, че е справедливо сега да се качиш горе и да се извиниш,’ казваше той с емоционална дистанцираност, която показваше, че е сериозен и че е по-добре да го послушам”.

Има обаче и едно забележително изключение. Веднъж Гейтс се правел на “толкова голям умник” по време на вечеря, че баща му му плиснал чаша вода в лицето - “крайна” реакция, която била толкова нетипична, че младият Гейтс бил “шокиран,” пише той в книгата си.

С времето успокояващото влияние на неговия баща помага на Гейтс да контролира по-добре емоционалните си изблици.

Гейтс използвал същата философия и със своите деца

Родителите на Гейтс имали различни стилове на възпитание и двамата заслужават признание за успехите му като възрастен, казва той.

И докато Мерй Гейтс се “разпалвала” повече от съпруга си, когато Бил се държал лошо или се представял слабо в училище, нейната страст помогнала за оформянето на мотивацията за успех на нейния син, казва той.

“В отношенията с майка ми имаше нещо, което ме караше наистина да искам да успея толкова много, че да няма повод да бъде разочарована.”

Той също така отдава признание на родителите си за това, че са демонстрирали отворен разум с трудно за отглеждане дете. Те му предоставят свободата да преследва своите интереси и любопитство, в това число да прекарва часове в четене в стаята си или пък да ходи на едноседмични излети със свои приятели, казва той.

Те винаги насърчавали неговото любопитство, отнасяли се към неговите интереси с уважение и го поощрявали за задаването на добре обмислени въпроси, пише Гейтс.

“Доста невероятно е, че те взеха моите естествени предпочитания и наистина ги развиха.”

Впоследствие Гейтс прилага философията на своя баща при отглеждането на трите си деца с тогавашната си съпруга Мелинда Гейтс. В статия в New York Times от 2016 г. той посочва книгата “Възпитание с любов и логика” на Клайн и Фей като една от 10-те негови най-любими.

“Тя беше един безценен наръчник и за двама ни, особено когато ставаше въпрос за деескалирането на неизбежните конфликти между деца и родители.”