Глобалните продажби на изцяло електрически автомобили и плъгин хибриди са нараснали с 30.5% на годишна база през септември, след като Китай подобри предишния си рекорд от август, а Европа възстанови растежа си, информира Reuters.

Медията се позовава на данни на компанията за пазарни изследвания Rho Motion.

Ръстът на щатския пазар е бавен и стабилен в очакване на президентските избори на 5 ноември, което затруднява прогнозирането на бъдещите тенденции в страната, казва ръководителят данни в компанията Чарлз Лестър.

Защо това е важно?

Китайските автопроизводители се стремят да увеличат продажбите си в ЕС - въпреки вносните мита в размер на до 45% и на фона на охлаждащото се глобално търсене на електромобили.

Местните и европейските компании се изправиха едни срещу други на автомобилното изложение в Париж, което започна в понеделник.

Какво говорят цифрите?

Продажбите на електромобили, в това число изцяло електрическите автомобили и плъгин хибриди, достигат 1.69 милиона през септември, според Rho Motion.

В Китай скачат с 47.9% през миналия месец и наброяват 1.12 млн. автомобила, докато в САЩ и Канада нарастват с 4.3% до 0.15 милиона.

В Европа продажбите на електромобили бележат повишение от 4.2% до 0.3 милиона броя, благодарение на 24% скок в Обединеното кралство и на ръста на продажбите в Италия, Германия и Дания, казва Лестър.

На китайския пазар степента на навлизане на електромобилите и плъгин хибридите нараства по-бързо от очакваното и продажбите "може да са рекордни във всеки месец до края на годината", според Лестър.

Той допълва, че ръстът в продажбите от 7% на годишна база в Германия "определено е положителна храна" и че междинните цели за намаляване на въглеродните емисии в ЕС за следващата година ще тестват пазара на блока.

От Rho Motion очакват продажбите на електромобили в Европа да достигнат 3.78 млн. автомобила през 2025 г. и 9.78 млн. през 2030 г., респективно с 24% и 19% по-малко, в сравнение с предишни очаквания, казва ръководителят на автомобилните изследвания Уилям Робъртс.

По-рано през месеца Франция обяви планове да намали подкрепата си за купувачите на електромобили, а през септември Германия прие данъчни облекчения за компании във връзка с продажбите на елколи, след като през миналата година сложи край на програмата си за субсидии, която имаше за цел да подпомогне ускоряването на зеления преход.