Търговците, които спекулират с цените в периода на двойно обозначаване в левове и евро, рискуват глоби между 5000 и 1 млн. лева.

Големите търговски вериги може и да бъдат задължени да публикуват на интернет страниците си крайните продажни цени на всички предлагани стоки и услуги от голямата потребителска кошница на ежедневна база вместо на седмична, както се предвиждаше досега.

Това гласят предложения за промени в Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за въвеждане на еврото, внесени между първо и второ четене в парламента, съобщава БТА. 

Промените

Глобите за недобросъвестно формиране на цените в периода от 8 август тази година до края на 2026 г. ще се определят както от продължителността и тежестта на нарушението, така и от оборота на съответния търговец, пише в промените, внесени в парламента.

За нарушители юридически лица и еднолични търговци се предвижда имуществена санкция в размер от 5000 лева до 100 000 лева, а при повторно нарушение - от 10 000 лева до 200 000 лева.

За предприятията с оборот над 50 млн. лева за предходната година санкцията може да бъде определена и като процент от оборота до 0.5 на сто, а при повторно извършване на същото нарушение може да достигне 1 на сто от оборота.

При всички случаи обаче имуществената санкция не може да надхвърля 1 млн. лева, пише в предложението за изменение и допълнение.

Когато няма реализиран оборот за предходната финансова година, оборотът се определя за период до 12 месеца назад от момента на установяване на нарушението.

В първоначалния вариант на законопроекта глобите се изчисляваха единствено като процент от оборота, без да има разделение на база стойност на оборота и без да има максимален праг на глобата.

Внесените промени предвиждат още търговците на дребно с оборот над 10 млн. лева за предходната година да публикуват ежедневно до 7 часа сутринта на интернет страниците си информация за крайните продажни цени на всички стоки от голямата потребителска кошница. В първоначалния вариант на законопроекта се предвиждаше това да се случва веднъж седмично.

Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за въвеждане на еврото, внесен от Министерски съвет, ще бъде разглеждан на второ четене от Комисията по бюджет и финанси утре. Крайният срок за внасяне на предложения между първо и второ четене изтича днес.