Думите упадък и разруха обикновено не ни носят положителни асоциации. Те обаче могат да бъдат и завладяващи, за което свидетелстват посетителите на гробището за кораби Purton край река Севърн в Глостършър.
86-те шлепа, кораби и товарни лодки умишлено са потопени край брега на реката, за да предотвратят ерозията и да защитят съседния канал.
Днес те формират „най-голямата група от морски артефакти на крайбрежието на континентална Великобритания“, според Friends of Purton, цитирани от Daily Mail.
Това морско гробище - известно още като Purton Hulks, може да бъде проучено, докато се разхождате по дълъг 3.2 км участък от пътя, който минава между канала и реката.
Според Visit Stroud, плавателните съдове са „умишлено изхвърлени на брега“ през 50-те години на миналия век. Има общо 86 кораба, но не всички са лесно разпознаваеми.
Построен през 1905 г. и изхвърлен на брега през 1964 г., сред тях е шлепът Harriett - представител на някога по-разпространен местен тип плавателни съдове, той позволява да се вникне в техниките за изграждане на лодки от края на 19-и век.
В Purton Hulks лежат шест примера за баржи Stroudwater, разработени специално за навигационния канал Stroudwater, според Visit Stroud. Смята се, че днес няма оцелели плавателни съдове от този тип, освен останките в гробището.
Мястото е безплатно за посещение.
Каналът Глостър и Шарпнес е „най-широкият и най-дълбокият в света“, когато е открит през 1827 г. Той е широк 26 м и с 5.4 метра дълбочина, според Canal and River Trust.
Проектиран е за превозване на суровини в Мидландс, както и за износ на готови стоки, съществено намалявайки разходите за това.
Осемдесет и две години по-късно - през 1909 г., в близост брегът ерозира и е сложено началото на умишленото изхвърляне на стари кораби, което продължава повече от 60 години.
Още пет гробища за кораби по света:
Залив Нуадибу, Мавритания
Това корабно гробище в пристанищния град Нуадибу в Мавритания, Северозападна Африка, е последен дом за около 300 кораба.
Собствениците им са се възползвали от корумпираното местно правителство, което приема подкупи, за да позволи плавателните съдове да остават в пристанището, спестявайки им разходите за демонтаж, според Atlas Obscura.
Някога това е „процъфтяващ“ център, наречен Порт Етиен от френските колонисти в началото на 1900 г., според marine insight. Когато страната обявява независимост през 1960 г., икономиката й е разбита, а пристанището се превръща в гробище за кораби преди края на века.
Големите езера, Северна Америка
Големите езера в Северна Америка са туристическа мека, предлагаща всякакъв вид водни спортове и живописни круизи.
Те обаче са и гигантско гробище – около 6000 останки от корабокрушения лежат в езерата Супериор, Хурон, Мичиган, Ери и Онтарио, заедно покривайки площ по-голяма от Обединеното кралство и Ирландия, взети заедно.
Над 30 000 моряци са загинали в тези колосални водни тела.
Соломонови острови
Огромните останки на MS World Discoverer са разположени само на метри от туристически плаж на архипелага Соломонови острови в Тихия океан. С дължина 87 метра, огромният изоставен кораб изглежда изненадващо несъответстващ на фона на суровата природна красота на гористия бряг.
Това не е единственото корабокрушение на архипелага – смята се, че има около 200 останки, разпръснати край бреговете му, което го прави рай както за гмуркачите, така и за любителите на историята.
Много от корабокрушенията са резултат от ожесточена битка между съюзническите и японските сили по време на Втората световна война.
Други забележителни потънали кораби включват японските Hirokawa Maru и Kinugawa Maru, които лежат във водите на запад от Хониара. Има и стотици потънали самолети от Втората световна война - включително японски изтребител Mitsubishi A6M Zero long ranger, America Grumman F6F 3-Hellcat и Boeing B-17 Flying Fortress.
Скелетън коуст, Намибия
Този участък от бреговата ивица отдавна е гробище за непредпазливи кораби и техните екипажи, посочват от Lonely Planet, добавяйки: „Ранните португалски мореплаватели са го наричали As Areias do Inferno (Пясъците на ада), тъй като съдбата на екипажа на кораб, изхвърлен на брега, е била решена.“
Гробището на корабите Мойнак, Узбекистан
Мойнак в миналото е оживено рибарско пристанище на брега на Аралско море - някога четвъртото по големина езеро в света. Сега е дом на корабно гробище, осеяно с трупове на траулери.
Арал е почти унищожено в резултат на плана на Съветския съюз да увеличи производството на памук чрез отклоняване на Сирдаря и Амударя - двете реки, които го захранват - за напояване на пустинята.
До 90-те години на миналия век, когато Съветският съюз се разпада, Аралско море се разделя на няколко по-малки водни тела.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Как да създадем ергономично работно място?
преди 1 часКак ще реагира еврото, ако Тръмп отново стане президент?
преди 1 часПроизводството на литий е бавно и мръсно. Има ли решение?
преди 1 часКакво да правите при пожар?
преди 1 часФуджи счупи 130-годишен рекорд: Все още няма сняг
преди 2 часаБизнес климатът във всички сектори се влошава през октомври
преди 2 часаПрочети още
Тръмп заплаши ЕС: Ще платят „висока цена“, ако стана президент
darik.bgДжо Байдън нарече симпатизантите на Тръмп “боклук“ (ВИДЕО)
darik.bgХиляди грузинци излязоха по улиците на Тбилиси, за да протестират срещу изборните резултати
darik.bgНа живо: Паднаха ранни голове за Sesame Купа на България
dsport.bgДимитър Бербатов участва в тренировката на ЦСКА
dsport.bgВторокласникът Цветослав Балачев, който реши 200 задачи за 10 минути
9meseca.bgКак да обзаведете спалнята, ако имате алергии
idei.bgЖилище от 11 кв.м - възможно ли е?
idei.bgКак да намалите сметките за отопление у дома
idei.bg